فراخوان الکاظمی برای انتخابات، رقابت سیاسی بی‌سابقه‌ای را کلید زد

فراخوان الکاظمی برای انتخابات، رقابت سیاسی بی‌سابقه‌ای را کلید زد

نخست‌وزیر آن را «زودهنگام» می‌خواهد و الحلبوسی ترجیح می‌دهد «زودتر» از آن باشد
شنبه, 1 اوت, 2020 - 22:15

ساعاتی پس از آنکه مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که ۶ ژوئن ۲۰۲۱ تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام خواهد بود، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان این کشور خواستار انتخابات زودتر از این موعد شد. هر دو فراخوان بی‌سابقه به نظر می‌رسد، چه از نظر قانون اساسی، چه سیاسی و چه رویه‌ای.

در حالی که الکاظمی با تعیین تاریخ انتخابات، که در درجه اول حق مجلس است، توپ را به زمین مجلس پرتاب کرد، اما فراخوان محمد الحلبوسی رئیس پارلمان برای آنچه او انتخابات زودتر از موعد تعیین شده توسط الکاظمی خوانده بود، به نظر می‌رسد که توپ را در زمین همه از شخص رئیس‌جمهور تا بلوک‌های سیاسی و رهبران آنها پرتاب کرد.

الحلبوسی در بیانیه ای، خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده و علنی با حضور رؤسای سه قوه و نیروهای سیاسی دربارهٔ انتخابات زودهنگام شد و گفت: «دولت‌های پی در پی برنامه دولت خود را اجرا نکرده و فقط به سطرهایی از آن اکتفا کردند که این موضوع اعتراضات مردمی به علت کمبود خدمات و نبود ضروریات زندگی کریمانه را برانگیخت».

الحلبوسی تأکید کرد که «به خاطر عراق و وفاداری به فداکاری‌های ملت عراق خواستار برگزاری انتخابات زودتر از موعد تعیین شده توسط نخست‌وزیری و نشست فوق‌العاده، فوری و علنی با حضور رؤسای سه قوه و نیروهای سیاسی برای پیشبرد اقدامات قانونی بر اساس ماده ۶۴ قانون اساسی هستیم».

رئیس پارلمان عراق تأکید کرد «این تنها راه قانونی برای برگزاری انتخابات پیش از موعد است و همه باید به اختیارات خود آگاه باشند و مسئولیت خود در برابر ملت را بپذیرند».

در همین زمینه، یحیی غازی عضو پارلمان از «ائتلاف نیروهای عراقی» به رهبری الحلبوسی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «ما در (ائتلاف نیروهای عراقی)، طبق آنچه که رهبر ائتلاف و رئیس مجلس محمد الحلبوسی خواستار آن شده، با انتخابات زودتر از موعد تعیین شده الکاظمی موافق هستیم».

او با اشاره به این که «در این میان، قوانین و الزاماتی وجود دارد که باید قبل از گام برداشتن برای برگزاری انتخابات تکمیل و فضای مناسب برای انجام آن ایجاد شود، علاوه بر این ماده ۶۴ قانون اساسی که انحلال مجلس دو ماه قبل از برگزار شدن آن را پیش شرط برگزاری انتخابات می‌داند، را باید در نظر گرفت که به توافق میان بلوک‌های سیاسی نیاز دارد».

غازی اظهار کرد: «علاوه بر آن، شاخص‌هایی در رابطه با وضعیت امنیتی و بهداشتی در کشور وجود دارد که باید مواردی از این دست مورد توجه قرار گیرد و همچنین ثبات در استان‌های مرکزی و جنوبی به ویژه از نظر تظاهرات و تحصن‌ها که بعضی اوقات از کنترل خارج می‌شود و محیط مناسبی برای انتخابات فراهم نمی‌کند».

مقداد الشریفی رئیس سابق حوزه انتخابیه در کمیساریای عالی مستقل انتخابات، در این مورد به «الشرق الاوسط» گفت که «رقابت بین رئیس‌جمهور و رئیس پارلمان بر سر برگزاری انتخابات وجود دارد، زیرا الکاظمی از سوی نیروهای سیاسی که خواستار برگزاری انتخابات هستند تحت فشار است. قانون در مجلس تصویب نمی‌شود و این مشکلی است که نخست‌وزیر از آن رنج می‌برد».

الشریفی افزود: «برگزاری انتخابات در ژوئن ۲۰۲۱ بسیار دشوار است، زیرا این امر بر میزان رأی دهندگان که به خاطر گرمای هوا و عدم امکان بهبود وضعیت برق در آن دوره تأثیر می‌گذارد، بنابراین به نظر من تعیین این تاریخ برای فشار آوردن به قانونگذاران برای تصویب قانون و نه برای اجرای عملی آن است».

در این میان بسیاری از گروه‌های سیاسی عراقی با صدور بیانیه‌هایی جداگانه از اقدام مصطفی الکاظمی در مشخص‌سازی ۶ ژوئن ۲۰۲۱ به عنوان زمان برگزاری انتخابات پیش از موعد استقبال کردند. از میان آنها ائتلاف عراقیون به رهبری عمار الحکیم و ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی بیش از همه این پیشنهاد را تأیید کردند.

در این زمینه، حسین عرب عضو پارلمان از «ائتلاف عراقیون» به «الشرق الاوسط» گفت که موضع آنها «حامی برگزاری انتخابات زودهنگام و منصفانه» است.

وی افزود: «موضوع اصلی اکنون به قانونی مربوط می‌شود که ما در مجلس برای تکمیل آن کار می‌کنیم که یک مسئله فنی و لجستیکی است نه یک مسئله سیاسی».

وی اشاره کرد «هر وقت این قانون به اتمام برسد، کمیساریای عالی مستقل انتخابات کار واقعی برگزاری انتخابات را به موقع آغاز می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای