ارتشی از «مزدوران» از جمله ۱۰ هزار تندرو در لیبی به سرمی برند

ارتشی از «مزدوران» از جمله ۱۰ هزار تندرو در لیبی به سرمی برند

آنکارا ۱۷هزار پیکارجوی سوری را به لیبی اعزام کرده‌است.. هشدار حفتر به کشتی‌ها و هواپیماهای ترکیه
یکشنبه, 2 اوت, 2020 - 11:15
نیروهای وفادار به دولت الوفاق نیروهای خود را برای نبرد سرت بسیج می‌کنند (رویترز)

در حالی که ترکیه تقریباً ارتشی از «مزدوران» و شبه نظامیان را از سوریه به لیبی منتقل کرد، ارتش ملی لیبی به‌طور تلویحی تهدید کرد که هواپیماها و کشتی‌های ترکیه را هدف قرار می‌دهد.

براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ترکیه تاکنون ۱۷ هزار مزدور سوری را برای جنگ به لیبی اعزام کرده‌است.

در این گزارش آمده‌است: در میان این ۱۷ هزار مزدور سوری، از جمله ۳۵۰ کودک زیر ۱۸ سال نیز حضور دارند که پس از آموزش‌های نظامی به لیبی گسیل شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه افزوده‌است: ۶ هزار نفر از مزدوران جناح‌های طرفدار ترکیه پس از پایان قراردادهای خود و دریافت حق‌الزحمه مالی خود به سوریه بازگشتند. ترکیه اما به اعزام نیروهای بیشتر به لیبی ادامه می‌دهد.

بر اساس این گزارش، ترکیه تاکنون ۱۰ هزار مزدور غیر سوری از جمله ۲ هزار و ۵۰۰ مزدور تونسی را از خاک سوریه با کمک سرویس‌های اطلاعاتی خود به لیبی اعزام کرده‌است.

از سوی دیگر، ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر، به کشتی‌ها و هواپیماهایی که قصد ورود به لیبی را دارند نسبت به درگیری احتمالی هشدار داد.

احمد المسماری سخنگوی نیروهای ارتش ملی لیبی اعلام کرد: با توجه به ابلاغیه‌های فرمانده کل نیروهای مسلح لیبی، کشتی‌ها و هواپیماهایی کشورهایی که قصد ورود به حریم آبی و هوایی لیبی را دارند، باید برای جلوگیری از هرگونه برخورد و اشتباه، هماهنگی‌ها لازم را انجام دهند.

المسماری در این بیانیه کوتاه که در اوایل روز گذشته صادر شد، اسامی این کشورها را فاش نکرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای