شاورمای مسموم دو اردنی را به کام مرگ فرستاد.. ثبت بیش از ۸۰۰ فرد مسموم

شاورمای مسموم دو اردنی را به کام مرگ فرستاد.. ثبت بیش از ۸۰۰ فرد مسموم

۲۰ مغازه و یک رستوران در عمان پلمپ شدند
یکشنبه, 2 اوت, 2020 - 23:30

وزارت بهداشت اردن روز جمعه اعلام کرد یک مرد چهل ساله بر اثر مسمومیت غذایی در در پی مصرف شاورما آلوده به باکتری در یک رستوران در منطقه البقعه در شمال غربی لبنان فوت کرده‌است. همچنین تاکنون مسمومیت ۸۰۰ نفر تأیید شده‌است.

تلویزیون رسمی اردن به نقل از سعد جابر وزیر بهداشت این کشور این مورد را دومین فوتی ناشی از مسمومیت غذایی دسته جمعی عنوان کرده‌است. به گفته این وزیر همسر این فرد متوفی نیز در مراقبت‌های ویژه بستری شده‌است.

وزارت بهداشت اردن روز چهارشنبه گذشته از مرگ یک کودک پنج ساله بر اثر مسمومیت غذایی نیز خبر داده بود.

وزارت بهداشت افزود: ۸۲۵ ‪‬تن از این افراد به بیمارستان مراجعه کردند و ۴ نفر از آنها بستری شدند.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد، چهارشنبه گذشته، نتایج آزمایشگاهی نشان دهنده وجود باکتری Intercoxis Vials و Campylobacter در وعده‌های غذایی مصرف شده توسط آسیب دیدگان بود.

مقامات بهداشتی اردن اعلام کرده بودند که پس از بازرسی از رستوران شاورما، مشخص شد سردخانه داخل آشپزخانه کار نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عمر الرزاز نخست‌وزیر این کشور دستور داده‌است که «در صورت اثبات بروز هرگونه نقص یا نقض شرایط بهداشت عمومی و ایمنی» در برابر متخلفین اقدامات قانونی انجام شود.

دادستان عمومی منطقه عین الباشا در البقعه، سه نفر شامل صاحب رستوران، مدیر سالن و کارگر مسئول تهیه وعده‌های غذایی را برای رسیدگی به این پرونده دستگیر کرد.

دادستان عمومی این افراد را به «آسیب زدن» و «عرضه مواد تقلبی (سس مایونز) که در تولید آن مواد غیرمناسب برای مصرف انسان استفاده شده‌است» متهم کرده‌است.

در همین زمینه، وزیر بهداشت اردن، در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که ۲۰ محل عرضه این غذا در السلط، صویلح، منطقه عین الباشا و یک رستوران در عمان به صورت پیشگیرانه تا زمان روشن شدن نتایج نمونه‌های آزمایشگاهی پلمپ شده‌اند.

رسانه‌های داخلی اردن در این باره نوشته‌اند که دلیل اقبال این افراد از خرید شاورما از این رستوران، ارزان بودن و ارائه قیمت تخفیفی (یک دینار اردن معادل ۱٫۴ دلار) از سوی آن است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای