اصرار وزیر خارجه لبنان برای استعفا.. ادامه رایزنی برای منصرف‌کردن وی

اصرار وزیر خارجه لبنان برای استعفا.. ادامه رایزنی برای منصرف‌کردن وی

یکشنبه, 2 اوت, 2020 - 23:30
ناصیف حتی وزیر امور خارجه لبنان

منابع نزدیک به ناصیف حتی وزیر امور خارجه لبنان از اصرار وی مبنی بر استعفا از سمت خود و بالا بردن «پرچم سفید» و عدم توانایی اش برای ادامه فعالیت در این سمت خبر دادند؛ این اصرار در سایه عدم موفقیت دولت در اجرای تعهدات خود برای انجام اصلاحات و ناتوانی در اقناع جامعه بین‌المللی دربارهٔ اهداف اصلاح طلب دولت رئیس‌جمهور حسن دیاب صورت می‌گیرد.

خبرگزاری مرکزی لبنان، از نارضایتی حتی از عملکرد دولت گزارش کرده‌است، دولتی که هنوز هیچ کاری در راستای تعهداتش به لبنان و جامعه بین‌المللی انجام نداده‌است.

به گفته منابع نزدیک به حتی، او از «اجرای بسیار کند» شکایت می‌کند و دیگر نتوانست با همان فرمول خوش‌بینانه ای که وی در ابتدای تصدی گری خود در وزارتخانه آغاز کرده، با مقامات بین‌المللی ارتباط بگیرد، به طوری که او یکی از مدافعان برنامه اصلاحات بود که با وجود ملاحظات برخی از گروه‌ها، به نظر واقع گرایانه و عملی بود.

به نظر می‌رسد که استعفای ادعا شده حتی به یک تصمیم سیاسی و نادیده گرفتن از سوی دولت پیوند خورده‌است و احساس نارضایتی وزیر با تجربه در سیاست‌های عربی و بین‌المللی را می‌توان تنها در بستر زمانی وقایع همچون سخنان وی از دل شورای وزیران باز پرونده‌های فساد اداری قرار داد.

این منابع معتقدند که سفرهای وی به عنوان اولین تحرک خارجی پس از بازگشایی فرودگاه‌ها به اردن، سپس به ایتالیا و واتیکان و سپس سفر همتای فرانسوی خود به لبنان و سخنان منتشر شده از سوی وی، انگیزه ای مضاعف برای وزیر خارجه بود که احساس ناامیدی کند، زیرا این دیپلمات کهنه‌کار لحظه از از اصل روابط نزدیک با همه کشورها کوتاه نیامد، بلکه او همواره طرفدار بی‌طرفی مثبت و درگیر نکردن لبنان به عنوان یک طرف در محورهای منطقه ای و بین‌المللی است، او حتی خواستار ایجاد نقش جدید برای لبنان در مجامع بین‌المللی به عنوان مأمور آتش‌نشانی برای خاموش کردن درگیری‌ها در منطقه بود.

وزیر خارجه لبنان وقتی که از یک قرار گرفتن کشورش در انزوای بین‌المللی به دلایل واردشدن لبنان به درگیری محورها ناامید شده‌است.

توضیحات و توجیهات وی در برابر کمیته ملی فرانسه دربارهٔ نقش حزب‌الله و تصمیم قضایی علیه سفیر آمریکا دوروتی شیا و نقض هنجارهای دیپلماتیک کارگشا نبود.

این منابع گفتند که تصمیم به استعفا گرفته شده‌است، زیرا «او نمی‌تواند قبول کند که به آن دیکته شود که چگونه می‌تواند سیاست خارجی لبنان را مدیریت کند».

این منابع همچنین از تماس‌های گسترده با وزیر خارجه از سوی طرفداران و حامیان دولت به ویژه حزب‌الله برای منصرفکردن وی از تصمیم استعفا خبر دادند و افزودند که استعفا واکنشی در برابر تلاش برخی برای دیکته کردن آراء خود به وزیر پس از سخنان اخیر وی در مورد سیاست خارجی است. شیوه ای که وی به دلیل تجربه گسترده در دنیای دیپلماسی شدیداً آن را رد می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای