«آماده‌باش» در مرزهای لبنان و اسرائیل.. تمایلی برای جنگ وجود ندارد

«آماده‌باش» در مرزهای لبنان و اسرائیل.. تمایلی برای جنگ وجود ندارد

دوشنبه, 3 اوت, 2020 - 01:00

با ادامه آماده باش در هر دو طرف مرز اسرائیل و لبنان، تحلیلگران احتمال بروز جنگ بین تل آویو و حزب‌الله را بعید می‌دانند زیرا دو طرف خواستار این درگیری ناخواسته نیستند.

همزمان با ادامه پرواز جنگنده های اسرائیلی بر فراز جنوب لبنان، ارتش لبنان اعلام کرد حریم هوایی لبنان طی ۲۴ ساعت گذشته بارها توسط اسرائیل نقض شده‌است.

واحد اطلاع‌رسانی فرماندهی ارتش لبنان امروز در بیانیه ای تأکید کرد که از ساعت ۰۱:۲۵ بامداد روز گذشته تا ۰۰:۴۰ بامداد امروز، اسرائیل ۱۷ بار حریم هوایی لبنان را نقض کرده‌است.

در ادامه این بیانیه آمده‌است: موضوع نقض‌ها با هماهنگی با نیروهای موقت سازمان ملل در لبنان (یونیفل) پیگیری می‌شود.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه ۲۷ ژوئیه در حالی از خنثی سازی «تلاش برای نفوذ یک هسته تروریستی» به داخل خاک این کشور از مرز لبنان خبر داد که گروه حزب‌الله گزارش‌های منتشرشده در این مورد را تکذیب کرده‌است.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به این حوادث گفت که حزب‌الله با «آتش» بازی می‌کند.

حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان نیز توپ باران جنوب لبنان توسط اسرائیل را به عنوان «تنش آفرینی نظامی و خطرناک» محکوم کرد.

تنش در منطقه در چند روز گذشته شدت گرفته‌است پس از اینکه یکی از نیروهای حزب‌الله لبنان در سوریه در حمله‌ای هوایی که به نظر می‌رسد کار اسرائیل باشد کشته شد.

شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان ماه گذشته در سخنانی گفت که «معادله بازدارندگی در مقابل اسرائیل همچنان پابرجاست و ما در پی اصلاح یا تغییر قواعد درگیری و معادله بازدارندگی نیستیم. اسرائیل تنها با مقاومت از لبنان خارج شد و تنها باید با قدرت مانع تجاوزگری‌ها و نقض‌های آن شد».

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، اورنا مزراحی مقام امنیتی سابق دفتر نخست‌وزیری و پژوهشگر مرکز ملی مطالعات امنیتی، تأکید کرد که برای پاسخ به واکنش احتمالی حزب‌الله، ارتش اسرائیل در امتداد مرز در حالت آماده باش می‌ماند.

۱۰ روز قبل از آخرین حادثه مرزی، در بازدید خبرگزاری فرانسه به پایگاه‌های نظامی اسرائیل در امتداد خط آبی، کاپیتان جاناتان گوشن اوضاع را این گونه خلاصه کرد و گفت: «نیروهای ما با چشم خود می‌بینند که حزب الله در حال آماده سازی برای جنگ بعدی است».

ناظران اما می‌گویند که این دو اردوگاه درک می‌کنند که یک جنگ جدید به سود منافع فوری آنها نخواهد بود.

به گفته دیدیه لوروا کارشناس مسائل حزب‌الله، نارضایتی مردمی و تظاهرات علیه دولت را عاملی دانست که حزب‌الله در محاسبات خود از آنها غافل نخواهد بود.

وی افزود: «به دلیل وجود یک بحران اقتصادی، سیاسی و بهداشتی جو در لبنان برای برنامه ریزی جهت جنگ علیه اسرائیل مناسب نیست».

همین محقق معتقد است که حزب‌الله نیز با فشار مالی روبرو است، مانند ایران که از آن پشتیبانی می‌کند و این روی استراتژی «نظامی اش» تأثیر می‌گذارد.

اورنا مزراحی نیز اظهار کرد که کشور عبری در وضعیت اقتصادی کم خطر تری قرار دارد «اما مشکلات خود را نیز دارد» مانند تشدید بیماری همه گیر "کووید ۱۹"، بیکاری زیاد و افزایش تظاهرات علیه دولت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای