دولت یمن: اخراج بهائیان یک جرم و نقض قوانین بین‌المللی است

دولت یمن: اخراج بهائیان یک جرم و نقض قوانین بین‌المللی است

دوشنبه, 3 اوت, 2020 - 01:00
وزیر اطلاع‌رسانی در دولت یمن، معمر الاریانی

دولت قانونی یمن، اقدام گروه حوثی برای اخراج شش نفر از رهبران جامعه بهایی به خارج از کشور را محکوم کرد و این واقعه را «جنایتی برای تبعید اجباری» توصیف کرد.

پیکارجویان حوثی یمن دو روز پیش، ۶ شهروند بهایی از جمله رهبر آنها حامد بن حیدره را از این کشور اخراج کردند.

حوثی‌ها از این بهائیان خواسته‌اند میان ماندن در زندان یا ترک مناطق تحت سیطره آنها یکی را انتخاب کنند.

وزیر اطلاع‌رسانی در دولت یمن، معمر الاریانی اظهار کرد: جرم تبعید بهائیان وحشتناک تر از ربودن آنها از خانه‌هایشان، سال‌ها ماندن در بازداشت، تحمل بدترین شکنجه روانی و جسمی و مصادره و غارت اموال آنها نیست.

این مقام یمنی در اظهاراتی رسمی، مجبور کردن اعضای جامعه بهائی برای ترک وطن خود توسط شبه نظامیان حوثی را «جنایتی علیه بشریت و نقض آشکار قوانین و میثاق‌های بین‌المللی از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر» توصیف کرد.

الاریانی این اقدام را «بیانگر میزان آزار و اذیت شهروندان به دلیل اعتقادات مذهبی آنها در مناطق تحت کنترل گروه حوثی‌ها» دانست.

الاریانی از جامعه جهانی، دبیرکل سازمان ملل متحد، فرستاده ویژه آن در یمن و همه سازمان‌های بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر و دفاع از اقلیت‌ها خواست برای محکوم کردن این پیشینه خطرناک به شبه نظامیان حوثی فشار آورند تا جلوی اقدامات نژادپرستانه علیه اقلیت‌های مذهبی گرفته شود.

منابع آگاه در صنعاء، پایتخت اشغال شده یمن به روزنامه الشرق الاوسط گزارش دادند که آزادی این شهروندان بهایی در نتیجه تلاش‌های سازمان ملل ممکن شد و حوثی‌ها از این بهائیان خواسته‌اند میان ماندن در زندان یا ترک مناطق تحت سیطره آنها یکی را انتخاب کنند.

دادگاه‌های حوثی چهار ماه پیش بهائیان زندانی را عفو کرد و در نتیجه آن رهبر بهائیان یمن که در ابتدا به اعدام محکوم شده بود، از مرگ نجات یافت. حکم اعدام رهبر بهائیان یمن از سوی دادگاه تجدیدنظر و دادگاه امنیت حوثی‌ها در صنعاء تأیید شده بود.

منابع نزدیک به جامعه بهائیان یمن در گفتگو با الشرق الاوسط، نام افراد اخراج شده را «حامد بن حیدره، ولید عیاش، اکرم عیاش، کیفان قادری، بدیع‌الله سنائی و وائل العریقی» گزارش کردند. این افراد مستقیماً از زندان به فرودگاه صنعاء منتقل شدند. دفتر مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر پس از مذاکرات طولانی با پیکارجویان حوثی، توانستند آزادی این شهروندان را میسر کنند.

به گفته این منابع، این افراد به درخواست حوثی‌ها ناچار شده‌اند، فرم‌هایی را امضاء کنند که در آن ذکر شده آنها به خواست خود از یمن خارج شده‌اند. آنها که باید میان ماندن در زندان و خروج از یمن یکی را انتخاب می‌کردند، به ناچار این فرم‌ها را امضاء کردند.

چندی پیش مهدی المشاط رئیس کمیته عالی سیاسی حوثی‌ها با صدور فرمانی، همه ۲۰ زن و مرد بهایی زندانی در زندان‌های حوثی را عفو کرده بود.

منابع یمنی گزارش کردند این ۶ شهروند بهائی یمنی که از رهبران بهائیان یمن هستند، با یک هواپیمای سازمان ملل به کشور دیگری منتقل شده‌اند، تا مقدمات انتقالشان به یک کشور اروپایی که به آنها پناهندگی دهد، مهیا شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای