لبنان در انتظار پس‌لرزه‌های محکومیت ۴ متهم در ترور الحریری

لبنان در انتظار پس‌لرزه‌های محکومیت ۴ متهم در ترور الحریری

متهمان عضو حزب‌الله ممکن است به حبس ابد محکوم شوند
سه شنبه, 4 اوت, 2020 - 13:00

دادگاه ویژه ترور رفیق الحریری نخست‌وزیر اسبق لبنان روز جمعه هفتم ماه اوت جاری حکم نهایی خود را دربارهٔ این پرونده به صورت غیابی علیه چهار متهم عضو حزب‌الله صادر می‌کند. در حالی که شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله اخیراً گفته‌است «دادگاه بین‌المللی خارج از تفکر و بحث‌های ماست و تصمیمات آن قابل پذیرش نیست و ما آن را از اساس سیاسی می‌دانیم». در این میان لبنانی‌ها نسبت به پیامدهای این حکم بر صحنه داخلی لبنان نگران هستند.

حریری در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ به همراه ۲۱ فرد دیگر در مقابل هتل سان جورج در مرکز بیروت ترور شد، ۲۲۶ تن دیگر نیز مجروح شدند.

دیوان بین‌المللی دادگستری «لاهه» ویژه لبنان گفته‌است که به دلیل کرونا «حکم نهایی از سالن دادگاه با مشارکت مجازی محدود» روز جمعه اعلام می‌شود.

متهمان در صورت محکومیت، با حکم حبس ابد روبرو می‌شوند. این حکم مجازات باید در یک جلسه عمومی جدا از جلسه داوری خوانده شود.

براساس وب سایت لاهه، این دادگاه که قرار است قانون جنایی لبنان را اعمال کند، «برای اولین بار است که تروریسم را به عنوان یک جرم جداگانه در نظر می‌گیرد».

تحقیقات بین‌المللی ابتدا انگشت اتهام را به سمت سوریه نشانه گرفت، اما خیلی زود ذکر نام دمشق متوقف شد و اعضای «حزب‌الله» را به برنامه‌ریزی و انجام ترور متهم کرد. حزب‌الله به دلیل اتکا تقریباً کامل به مکالمات از طریق تلفن همراه، از تسلیم متهمان خودداری کرد.

دادگاه در مورد سلیم عیاش، اسد صبرا، حسن عنیسی، حسن مرعی که متهم به دست داشتن در ترور رفیق حریری هستند، حکم غیابی صادر می‌کند، اما پیگرد مصطفی بدرالدین، یکی دیگر از متهمان این پرونده که در ۲۰۱۶ در سوریه کشته شده‌است کنار گذاشته می‌شود.

حزب‌الله اما این اتهامات را رد کرده و دادگاه را سیاسی می‌داند.

صدور حکم یا مجازات به معنای پایان کار دادگاه نیست، زیرا لاهه سال گذشته پرونده دیگری را باز و عیاش را در ۳ مورد دیگر که سیاستمداران را بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ هدف قرار داده، به «تروریسم و قتل» متهم کرد.

در جریان محاکمه، دادستان گفت که رفیق حریری به دلیل اینکه وی یک «تهدید جدی» برای نفوذ سوریه در لبنان بود، ترور شد.

سعد الحریری نخست‌وزیر سابق لبنان نیز هفته گذشته دربارهٔ اعلام حکم در هفت اوت تأکید کرد: هرگز نسبت به عدالت بین‌المللی و کشف حقیقت ناامید نشده‌ام.

او از حامیان جریان المستقبل و هم‌حزبی‌هایش خواست «صبر پیشه کنند و مسؤولانه رفتار کنند و از هرگونه جنگ لفظی و اعمال نظر قبل از صدور حکم دادگاه بین‌المللی و بعد از آن اجتناب کنند».

حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان اما در صفحه خود در توییتر نوشت: «ما باید آماده تعامل با پیامدهای هفت اوت باشیم که موعد صدور حکم دربارهٔ پرونده ترور رفیق حریری است».

وی افزود: «بر اساس اطلاعات ما کسانی که مسئول این پرونده هستند به شکل مسئولانه با آن برخورد می‌کنند تا نگذارند برخی از آب گل آلود ماهی بگیرند. مقابله با فتنه اولویت ماست و من می‌خواهم دربارهٔ این موضوع سهل‌انگاری نکنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای