انفجار در بندر بیروت ده‌ها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت.. انگشت اتهام به سمت نیترات آمونیوم

انفجار در بندر بیروت ده‌ها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت.. انگشت اتهام به سمت نیترات آمونیوم

لرزه بر اندام شهر.. سقوط ساختمان‌ها بر روی ساکنانش.. شورای دفاع آن را مصیبت زده اعلام کرد
سه شنبه, 4 اوت, 2020 - 22:15

بیروت پایتخت لبنان، روز گذشته با انفجار گسترده‌ای به لرزه افتاد و نمای ساحلی آن را تغییر داد و باعث کشته شدن حداقل ۷۰ نفر، مفقودشدن ده‌ها نفر ومجروح شدن حدود ۳ هزار تن شد.

بعد از ظهر دیروز، انفجار عظیم لبنانی‌ها را شوکه کرد، زمین با آن لرزید و نمای ساختمان‌ها بر فراز آن سقوط کرد، بعداً مشخص شد که منبع آن بندر بیروت است، در میان تردید فراوان در اعلام علت واقعی انفجار توسط خبرگزاری‌های رسمی لبنان، که ابتدا از انفجار «ترقه‌ها» صحبت می‌کردند، روایت غیررسمی فراتر رفت و از انفجار ۲۵۰۰ کیلوگرم نیترات آمونیوم مصادره شده از سال ۲۰۱۴ و ذخیره شده در بندر صحبت به میان آمد.

شورای عالی دفاع لبنان نیز پیشنهاد کرد بیروت شهر مصیبت‌زده اعلام شود و برای دو هفته در پایتخت وضعیت اضطراری اعلام کرد تا مسئولیت‌های امنیتی به مقامات ارتش سپرده شود.

حمد حسن وزیر بهداشت لبنان نیز گفت آنچه امروز رخ داد، بزرگتر از حجم و اندازه لبنان در وضعیت کنونی‌اش است و این فاجعه چالشی برای دولت و یک فاجعه به تمام معناست.

از سوی دیگر مروان عبود استاندار بیروت گفت: بیروت مصیبت دیده‌است و میزان ویرانی و خرابی زیاد است و اتفاق رخ داده بی‌سابقه است.

برخی از رسانه‌ها در ابتدا گزارش دادند که انفجار در انبار شماره ۱۲ در داخل کانتینر حاوی ماده نیترات روی داده‌است.

اما سپس سرلشکر عباس ابراهیم مدیر کل اداره امنیت عمومی لبنان در این فرضیه تشکیک وارد کرد و گفت که علت انفجار احتمالاً به دلیل مواد با قدرت انفجار بالا بوده باشد که پیشتر مصادره شده بود.

حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان نیز به دلیل انفجار بندر بیروت چهارشنبه را در این کشور عزای عمومی اعلام کرد.

در پی وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت، میشل عون رئیس‌جمهور لبنان، خواستار تشکیل جلسه شورای عالی دفاع این کشور به منظور اجرایی کردن توصیه‌های شورای عالی دفاع این کشور و پیگیری نتایج حادثه انفجار روز سه شنبه شد.

وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد درمان مجروحان رایگان انجام می‌گیرد.

محمد فهمی وزیر کشور لبنان پس از بازدید از محل انفجار در بندر بیروت اظهار داشت: برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که شدت انفجار در این بندر از مواد منفجره ضبط شده طی سال‌های گذشته در این بندر نشات می‌گیرد؛ ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیال پیشرو نیز گفت: من ترجیح می‌دهم منتظر تحقیقات باشم من مثل کسانی نیستم که به سمت تئوری‌های توطئه می‌روند.

نزار نجاریان دبیرکل «حزب الکتائب اللبنانیه» در پی انفجار بندر بیروت جان باخت.

انفجار امروز بخش‌هایی از کاخ ریاست جمهوری لبنان و بخش‌هایی از محل پارلمان این کشور را نیز تخریب کرده‌است.

شدت انفجار به ساختمان و مقر نخست‌وزیری لبنان نیز آسیب جزئی وارد کرده‌است.

بسیاری از شیشه‌های ساختمان‌های منطقه و خودروها فروریخت و میزان خسارات مالی بالاست.

دفاتر روزنامه‌های الشرق الاوسط و النهار در مرکز شهر بیروت نیز به شدت آسیب دیدند و مسئولان بخش رسانه از مصدومیت ۱۵ همکار و کارگر در روزنامه «النهار» خبر داد.

شربل وهیه وزیر امور خارجه و مهاجران لبنانی نیز از همتای قبرسی خود تماس دریافت کرد که در طی آن قبرس از آمادگی خود برای قرار دادن امکانات خود در اختیار لبنان خبر داد. وهبه همچنین از طریق سفارت لبنان در پاریس، با مقامات فرانسوی برای درخواست اعزام کمک از جمله تیم‌های پزشکی و دفاع مدنی، از طریق سفارت لبنان رایزنی کرد.

سعد حریری نخست‌وزیر سابق لبنان در پیامی توئتیری اعلام کرد که دل‌ها خون شده و همه باید برای نجات این شهر و همبستگی با مردم آن همراه شوند.

وی در حساب توئیتری خود نوشت: طوفانی که در بیروت آمد دل‌ها را خون کرد و همه به نجات این شهر و همبستگی با اهالی تمامی محله‌هایی که آسیب دیده‌اند فرا خوانده شده‌اند.

نخست‌وزیر سابق لبنان افزود: حجم خسارت‌ها بیشتر از چیزی است که توصیف می‌شود و زیان بالاتر کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر در بیروت است. از خدا می‌خواهم که پایتخت و مردم ما را از تمامی بدی‌ها حفظ کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای