رئیس‌جمهور عراق از موعد الکاظمی برای انتخابات زودهنگام استقبال کرد

رئیس‌جمهور عراق از موعد الکاظمی برای انتخابات زودهنگام استقبال کرد

صالح از پارلمان خواست قانون انتخابات را در اسرع‌وقت تکمیل کند
چهارشنبه, 5 اوت, 2020 - 07:30

برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق از مشخص کردن زمان انتخابات پیش از موعد توسط مصطفی الکاظمی نخست‌وزیری عراق در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ استقبال کرد.

صالح در بیانیه ای که نسخه ای از آن به دست الشرق الاوسط رسیده، گفت: «برگزاری انتخابات پیش از موعد آزاد و سالم، از مطالبات اصلاحات سیاسی مورد نظر و حق ملی است که تظاهرات مردمی آن را به وجود آورد».

وی عنوان کرد که «این مسئله در نشست اخیر روسای جمهوری، پارلمان و دولت عراق مورد بررسی قرار گرفت و بر لزوم پایبندی به انتخابات زودهنگام آزاد و سالم تأکید شد».

برهم صالح همچنین تأکید کرد: «بحران سیاسی عراق تعلل و طفره‌روی را تاب نمی‌آورد و شرایط بحرانی که ملت ما با آن دست و پنجه نرم می‌کند، تصمیم ملی شجاعانه و نشأت گرفته از خواسته‌ها و حقوق ملت عراق و حق آنها در انتخاب دولت ملی مستقل، منسجم و پایبند از طریق انتخابات آزاد و شفاف را می‌طلبد».

برهم صالح اضافه کرد: «راه‌حل‌های ثمربخش برخاسته از شهروندان و تصمیم مستقل آنها به دور از تقلب و تأثیر بر گزینه انتخاباتی آنها است تا کشور بتواند به سمت اصلاح بنیادی مطلوب پیش برود».

برهم صالح از پارلمان خواست تا قانون انتخابات را در سریع‌ترین زمان ممکن تکمیل کنند و آن را برای تصویب نهایی و اجرایی شدن به ریاست جمهوری ارسال کند و در تصویب اصلاح قانون دادگاه عالی فدرال تسریع بخشد.

وی بر لزوم تأمین بودجه و تسهیلات مطلوب جهت فعالیت کمیسیون عالی مستقل انتخابات که استقلال داشته باشد و سالم بودن روند انتخابات را تضمین کند، تأکید کرد.

رئیس‌جمهوری عراق بیان کرد «مذاکرات لازم با کمیساریای عالی انتخابات انجام شده و اعلام کرده در صورت شروع آماده‌سازی نیازهای مورد نظر برای برگزاری انتخابات، کمیساریای عالی انتخابات می‌تواند در موعد مقرر شده توسط نخست‌وزیری عراق، انتخابات را برگزار کند».

صالح ادامه داد: «در صورتی که دولت پیشنهادی را برای انحلال پارلمان ارائه دهد، ما تصمیم داریم که با ارائه آن به پارلمان موافقت کنیم تا برای رای‌گیری مطرح شود. با صدور مصوبه پارلمان، ما به صورت رسمی، زمانی را تعیین خواهیم کرد که بیشتر از ۲۰ ماه از زمان انحلال پارلمان نخواهد بود که این امر بر اساس قانون اساسی صورت می‌گیرد».

وی گفت: «برگزاری انتخابات زودهنگام آزاد و سالم، می‌طلبد که همکاری بین‌المللی با کمیسیون عالی مستقل انتخابات وجود داشته باشد و همچنین، ناظران بین‌المللی نظارت داشته باشند تا انتخابات بدون مدخله‌ها برگزار شود و اعتماد مردم به روند انتخابات بیشتر شود».

صالح اشاره کرد: «حقوق ملی می‌طلبد که انتخاباتی سالم و بسیار زود برگزار شود تا کشور ما از بحران سیاسی خطرناکش بیرون آید و شهروندان بتوانند سرنوشت کشور خود را آزادانه و با استقلال و به دور از باج خواهی و تقلب، تعیین کنند».

وی ادامه داد: «جوهره بحرانی که عراق از آن رنج می‌برد، برخاسته از شیوع فساد و تأثیر آن بر ممانعت از اصلاحات مطلوب است».

از سوی دیگر، آراس حبیب کریم عضو پارلمان از استان بغداد، به الشرق الاوسط گفت که «تعیین تاریخ برای انتخابات زودهنگام اولین اقدام عملی دولت است که می‌تواند در تعیین مسیر بعدی برای مردم و طبقه سیاسی ایجاد شود».

حبیب اضافه کرد: «نیاز به نقشه راه داریم که از طریق آن بتوانیم همه اتفاقاتی که رخ داده را بررسی کنیم، خصوصاً بعد از تظاهرات و پیامدهای ناشی از آن».

از سوی دیگر، فرهاد علاء الدین رئیس شورای مشورتی عراق به الشرق الاوسط گفت که «هنوز مشخص نیست که آیا واقعاً انتخابات زودهنگام برگزار خواهد شد یا خیر، زیرا جناح‌های سیاسی تصمیم خود را در مورد موضوعات اساسی مربوط به انتخابات در جنبه‌های عملی آن به طور عمده قطعی نکرده‌اند».

 وی افزود: «در قانون انتخابات مشکلات اساسی وجود دارد، از جمله تکمیل قانون و معضل دادگاه فدرال، همچنین مسائل مربوط به امور لجستیکی که بسیار مهم هستند، از جمله تهیه بودجه مالی و مشکلات کمیسیاریای عالی که جدید هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای