ویدیوی تهدیدآمیز جنجالی نصرالله؛ می‌توانیم بندر حیفا را با خاک یکسان کنیم

ویدیوی تهدیدآمیز جنجالی نصرالله؛ می‌توانیم بندر حیفا را با خاک یکسان کنیم

چهارشنبه, 5 اوت, 2020 - 15:30
حسن نصرالله سرکرده «حزب‌الله» لبنان (فرانس پرس)

بر اساس ویدئوی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حسن نصرالله سرکرده «حزب‌الله» لبنان، در یک سخنرانی قبلی سناریویی از انفجار شبیه انفجار هسته‌ای را برای آینده در بندر حیفا اسرائیل ترسیم کرده بود که به گفته کاربران شبیه اتفاق روز گذشته بیروت است.

نصرالله در سخنرانی قبلی گفته بود که ما می‌توانیم انباری از مواد منفجره «آمونیاک» که در بندر حیفا در اسرائیل ذخیره شده‌است با موشک‌هایمان هدف قرار دهیم و آن چنان انفجاری به وجود بیاید که اندازه یک بمب اتمی قدرت تخریبی دارد.

او گفت در آنجا بیش از ۸۰۰ هزار اسرائیلی زندگی می‌کنند و موشک‌ها با هدف قرار دادن آن آمونیاک ده‌ها هزار تن از آنها را به قتل می‌رسانند بنابراین انفجار کاملاً مشابه بمب هسته‌ای خواهد بود.

در انفجار بیروت دستکم ۱۰۰ نفر کشته و نزدیک به چهار هزار نفر زخمی شدند.

در مورد دلیل انفجار گمانه‌زنی‌های متفاوتی وجود دارد. وزیر بهداشت لبنان گفت که ۲۷۵۰ تن آمونیوم نیترات در انباری در بندر وجود داشته‌است. از شش سال پیش این مواد توقیف و در انباری نگهداری می‌شده‌است.

مروان عبود استاندار بیروت از آواره شدن ۳۰۰ هزار نفر در نتیجه انفجار سهمگین شب گذشته در این شهر لبنان خبر داد.

گرچه انفجار و آتش‌سوزی در منطقه بندری بیروت رخ داده، اما موج انفجار و لرزه‌های ناشی از آن به ساختمان زیادی آسیب زده‌است. به گفته مرکز زلرله نگاری آمریکا، این انفجار با زلزله‌ای با شدت سه و سه ریشتر قابل مقایسه است.

مرکز زلزله نگاری دریای مدیترانه در اروپا نیز گزارش داد، ساکنان قبرس که در فاصله ۲۴۰ کیلومتری بیروت قرار دارد، انفجار در بندر بیروت را احساس کرده‌اند.

جلسه شورای عالی دفاع لبنان بامداد چهارشنبه در بعبدا به ریاست «میشل عون» رئیس‌جمهوری این کشور برگزار و تصمیماتی از جمله اعلام سه روز عزای عمومی و تعطیلی در لبنان اتخاذ شد.

اولین واکنش رسمی اما دیشب توسط حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان صورت گرفت، او در یک نطق کوتاه تلویزیونی گفت که کشورش شاهد یک فاجعه بوده‌است و از جهان و کشورهای دوست لبنان خواست تا به ملت لبنان کمک کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای