اتهام حوثی‌ها به سوءاستفاده از «فاجعه بیروت» برای جمع‌آوری کمک به «حزب‌الله»

اتهام حوثی‌ها به سوءاستفاده از «فاجعه بیروت» برای جمع‌آوری کمک به «حزب‌الله»

شنبه, 8 اوت, 2020 - 09:45
گروهی از اعضای شبه نظامیان حوثی اوریل 2020 (رويترز)

فعالان یمنی روز گذشته (جمعه)، شبه نظامیان حوثی در صنعا را به بهره‌برداری از انفجار بندر بیروت و آماده‌سازی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی به نفع حزب‌الله لبنان متهم کردند.

فعالان یمنی در رسانه‌های اجتماعی، رهبران این گروه طرفدار ایران را به یافتن فرصتی در فاجعه بیروت برای سرقت بیشتر پول یمنی‌ها برای استفاده از آن در جنگ و بخشی دیگر به منظور تأمین مالی حزب‌الله لبنان متهم کردند و گفتند این در حالی است که میلیون‌ها یمنی در تأمین غذای روزانه خود ناتوانند.

منابع آگاه در صنعا اعلام کردند که عبد الملک الحوثی سرکرده گروه حوثی‌ها، به رهبران این گروه دستور داده‌است تا برای جمع‌آوری کمک‌های مالی، اقدام کنند و بلافاصله این گروه با استفاده از کنترل خود بر بخش ارتباطات، به توزیع پیام‌های متنی به مشترکین اقدام کرد.

فعالان یمنی ضمن به سخره گرفتن رفتار گروه حوثی‌ها گفتند: «آنها این میزان از فاجعه در یمن به دلیل ادامه جنگ، قحطی، بیماری همه گیر، عدم پرداخت حقوق و کمبود مواد غذایی را نمی‌بیند، اما در عین حال در پوشش حمایت از مردم لبنان، سعی در حمایت از (حزب‌الله) کردند».

اقدام جدید حوثی‌ها برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای گروه تحت حمایت ایران، خشم ساکنان صنعا را برانگیخت، به طوری که بسیاری از آنها در گفتگو با الشرق الاوسط، نسبت به نادیده گرفتن منفعت یمنی‌ها و کاهش درد آنها و ترجیح منافع حزب‌الله بر آن انتقاد کردند.

«م. س» یک فعال یمنی در صنعا اظهار می‌کند: «ما از رفتار این گروه براساس رویکرد فرقه ای آن نسبت به متحدانش در منطقه تعجب نکردیم، بلکه از این متعجبیم که رهبران آنها از منابع دولتی و از مالیاتی که به بازرگانان تحمیل می‌شود، از پول و مناصب بهره‌مند می‌شوند، در حالی که مردم یمن گرسنگی می‌کشند».

یکی از شخصیت‌های مهم صنعا که از کمک‌های گروه حوثی به حزب‌الله شگفت زده شده، به الشرق الاوسط می‌گوید: «کاش فقط به ما این اجازه را می‌دادند که برای فقرا و افراد بی بضاعت در محله‌های این شهر بدون دخالت اقدام و کمک‌های مالی را جمع‌آوری کنیم و مانع از کار خیرخواهانه و تلاش سازمان‌های بشردوستانه نشوندلإ اما آنها به گرسنگی یا رنج یمنی‌ها اهمیتی نمی‌دهند، آنها یک باند فرقه ای هستند، مقامات دولتی نیستند، و یک روز نمی‌توانند در سطح مسئولیت باشند».

منابع حزبی در صنعا آشنا به آنچه در راهروهای گروه حوثی‌ها اتفاق می‌افتد، در مصاحبه با الشرق الاوسط معتقدند که «هدف از جمع‌آوری کمک‌های مالی عملیاتی نمادین از طرف سران این گروه است و نه بیشتر. این اقدام حامل پیام سیاسی برای بیان پیوند ارگانیک بین ابزارهای پروژه ایران در منطقه است، زیرا بسیاری از رهبران ارشد حوثی‌های در ارتباط با دفتر عبدالملک الحوثی، هنوز حقوق ماهانه ای را از «حزب‌الله» دریافت می‌کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای