ماکرون خواستار «تحرک سریع» برای حمایت لبنان شد.. هشدار از هرج و مرج

ماکرون خواستار «تحرک سریع» برای حمایت لبنان شد.. هشدار از هرج و مرج

کنفرانس حامیان مالی لبنان با حضور تعدادی از رهبران جهان گشایش یافت
یکشنبه, 9 اوت, 2020 - 14:15
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در بازدید از بیروت دو روز پس از انفجار مرگبار بندر (رویترز)

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در افتتاحیه کنفرانس جمع‌آوری کمک برای مردم لبنان، روز یکشنبه نهم اوت (۱۹ مرداد) تأکید کرد که باید به سرعت و به صورت کارآمد تلاش کنیم و این کمک‌ها مستقیماً به جایی بروند که مردم به آنها نیاز دارند.

این نشست ویدئو کنفرانسی، پنج روز پس از انفجار مهیب در بندرگاه بیروت برگزار می‌شود.

ماکرون همچنین از مسئولان لبنانی خواست تا «اصلاحاتی که مردم خواهان آن هستند، اجرا کنند». در عین حال گفت: «در حد توان تلاش کنیم تا مانع از ایجاد آشوب در لبنان شویم».

به گزارش رویترز، او افزود: «نقش ما این است که در کنار لبنان باشیم. ما باید یک پاسخ گویی مناسب بین‌المللی با هماهنگی با سازمان ملل درخصوص لبنان داشته باشیم».

وی ادامه داد: «وظیفه امروز ما عمل سریع و کارآمد به منظور هماهنگی کمک‌های بین‌المللی و رساندن آن در اسرع وقت به مردم لبنان است».

به گفته ماکرون، مبالغی که امروز جمع خواهند شد باید تنها یک شروع باشند.

لبنان در زمان وقوع این انفجار در روز سه شنبه گذشته در بندر اصلی بیروت، در یک بحران سیاسی و اقتصادی به سر می برد، انفجاری که باعث کشته شدن ۱۵۸ نفر و زخمی شدن بیش از ۶ هزار نفر دیگر شده است و منطقه بزرگی از شهر را ویران کرد.

بازسازی بیروت ممکن است به میلیارد دلار نیاز داشته باشد. اقتصاددانان پیش بینی می کنند که این انفجار ۲۵٪ از تولید ناخالص داخلی کشور را از بین ببرد.

ماکرون پنجشنبه گذشته به بیروت سفر کرد، او اولین رئیس‌جمهور در جهان بود که پس از انفجار دست به این کار زد و به مردم لبنان قول داد که کمک‌های بشردوستانه سرازیر خواهد شد. اما وی بر لزوم اصلاحات سیاسی بنیادی برای حل مشکلات کشور و اطمینان از پشتیبانی طولانی مدت تأکید کرد.

 ماکرون به جمعیتی که از او استقبال می‌کردند گفت: «من به شما تضمین می‌دهم که کمک ها (بازسازی) به دست فاسدان نمی‌افتد».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در این کنفرانس شرکت خواهد کرد. وی در توییتر خود نوشت: «همه می‌خواهند کمک کنند».

 وزیر خارجه آلمان نیز اظهار کرد که کشور وی متعهد خواهد شد علاوه بر کمک های مداوم در امر نجات، کمک های اضطراری اضافی به میزان ۱۰ میلیون یورو (۱۱٫۷۹ میلیون دلار) نیز ارائه دهد.

 یکی از معاونان ماکرون روز شنبه، از تعیین هدف برای این کنفرانس خودداری کرد. این مقام مسئول گفت: برای بازسازی، تأمین مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و بازسازی مدارس و بیمارستان‌ها به کمک‌های اضطراری نیاز است.

پیش‌بینی می‌شود نمایندگان بریتانیا، اتحادیه اروپا، چین، روسیه، مصر و اردن در این کنفرانس شرکت کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای