موج اعتراضات در جنوب عراق شدت گرفت

موج اعتراضات در جنوب عراق شدت گرفت

مقر برخی از احزاب در ناصریه تخریب شد.. آتش زدن دفتر پارلمان در بصره
یکشنبه, 23 اوت, 2020 - 01:30

در تازه‌ترین موج تشدید اعتراضات در جنوب عراق، معترضان دست به تخریب مقر برخی از گروه‌های مسلح و احزاب در شهر ناصریه مرکز استان ذی قار زدند، تظاهرکنندگان در شهر بصره عراق نیز دفتر منطقه‌ای پارلمان این کشور را به آتش کشیدند.

اعتراض‌ها در بصره و ناصریه در واکنش به ترور و قتل فعالان مدنی، انفجار بمب در میدان الحبوبی و سخنان نوری المالکی نخست‌وزیر اسبق علیه معترضان مدنی است.

گروه‌های مردمی معترض آتش زدن دفتر پارلمان را در اعتراض به آنچه که آنها سهل انگاری نمایندگان استان بصره در پارلمان فدرال در دفاع از استان و محافظت از ساکنان آن در برابر باندهای مسلح که فعالان را هدف قرار می‌دهند، می‌دانند.

گروه‌های جنبش مردمی اغلب انگشت اتهام ترور فعالان را به سوی برخی از جناح‌های مسلح و شبه نظامیان وفادار به ایران نشانه می‌روند.

هفته گذشته، المالکی به گروه‌های جنبش مردمی در ناصریه حمله کرد و آنها را «آنارشیست / هرج و مرج طلب» توصیف کرد و از دولت خواست تا آنها را سرکوب کند، این اظهارت وی کمپینی از انتقادات تند و تیز از سوی طیف گسترده‌ای از فعالان را به همراه داشت.

عکس‌ها و فیلم‌های این رویداد که به‌طور گسترده پخش شده نشان می‌دهند که فعالان با بولدوزرهای مقر حزب الدعوه، سازمان بدر، تیپ «عصائب اهل الحق»، «حزب‌الله»، حزب کمونیست، جریان الحکمه و منزل جبار الموسوی رئیس کمیته امنیتی در شورای منحل استان را با بولدوزر منهدم کردند.

عملیات جدید ویران کردن مقر جناح‌ها و احزاب، که قبلاً سوزانده شده‌اند و به همین دلیل خالی هستند، میزان عصبانیت مردمی علیه احزاب در قدرت و جناح‌های مسلح را نشان می‌دهد.

 این را رعد الغزی فعال مدنی تأیید کرده‌است و به الشرق الاوسط می‌کند: «به نظر می‌رسد که احزاب و جناح‌های مسلح در قدرت هنوز روند تحول عمیقی را که انقلاب اکتبر در ذهن مردم ناصریه و بقیه شهرها به وجود آورد، و میزان خشم عمومی علیه آنها را یا درک نکرده‌اند، یا شاید آن را به خوبی متوجه شدند اما نمی‌خواهند آن را باور کنند، به ویژه که جنبش مردمی از سنگرهای اصلی آنها در استان‌ها و شهرهای جنوبی برآمده است».

الغزی اظهار می‌کند: «یک بمب عصر روز جمعه در میدان الحبوبی منفجر شد و حدود ۱۵ نفر از تظاهرکنندگان را زخمی کرد، این امر خشم بسیاری را برانگیخت و باعث شد تا علاوه بر اظهارات قبلی نوری المالکی، از مقر احزاب انتقام بگیرند».

حازم هاشم فعال و استاد دانشگاه ذی قار، علت تنش اخیر را به دلایل مختلفی از جمله «ادامه تعلل دولت و احزاب در تحقق مطالبات انقلاب اکتبر، وخیم تر شدن وضعیت خدمات اساسی، افزایش دفعات ترور در شهرهای جنوبی و بمب‌گذاری میدان الحبوبی» نسبت می‌دهد.

وی در مصاحبه با الشرق الاوسط می‌افزاید: «این تنش‌ها همچنین ناشی از فقدان امنیتی است که با اقدامات احزاب نظامی به اوج خود رسیده‌است که منجر به واکنش‌های خشمگین از سوی جوانان معترض و تخریب دفتر مرکزی حزب اصلی اسلامی که ۱۷ سال مداوم بر آن‌ها حکمرانی کرده، شده‌است».

هاشم معتقد است: «تحولات اخیر نشانه ای از تشدید عصبانیت مردمی است، دولت نیز با دستی سست با تحولات اخیر برخورد می‌کند و جنوب را به عنوان زمینی برای تسویه امتیازات می‌داند که راه را برای ایجاد فضایی مشابه آنچه پیش از سقوط موصل در سال ۲۰۱۴اتفاق افتاده‌است، باز می‌کند».

عدنان طعمه روزنامه‌نگار نیز نسبت به آنچه او «آشوب غیرمدیریت شده در ناصریه» توصیف می‌کند، هشدار داد.

 وی به الشرق الاوسط می‌گوید: «همیشه در تظاهرات‌ها یا اقدامات گسترده مردمی، یک دست پنهان وجود دارد، تا هرج و مرج بیش از حد را برای از بین بردن اهداف این تظاهرات‌ها و اجتماعات برمی‌انگیزد و مسیر آن را به صورت خشن و غیرمسئولانه منحرف کند».

طعمه معتقد است: «آنچه در ناصریه اتفاق افتاده و در حال وقوع است، پشت سر آن دست‌ها و سرهای ایدئولوژیک خطرناکی پنهان است، که شهر را به سمت خیزش مردمی سوق می‌دهند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای