خود ارزیابی ابر شرکت ها و شرکت های بزرگ و متوسط سعودی اجباری می شود

خود ارزیابی ابر شرکت ها و شرکت های بزرگ و متوسط سعودی اجباری می شود

یکشنبه, 23 اوت, 2020 - 19:30
بومی سازی کسب و کارهای بیشتر در سعودی اجرا می شود (الشرق الاوسط)

وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی سعودی روز شنبه (۲۲ اوت) اعلام کرد که برای اصلاح فضای کسب و کارهای بومی تمام ابر شرکت ها و شرکت های بزرگ و متوسط که از نظام شغلی سعودی پیروی می کنند باید فرم های «خود ارزیابی» فعالیتشان را تکمیل کنند.


شورای وزیران با صدور مصوبه ای تمام ابر شرکت ها و شرکت های بزرگ و متوسط را ملزم کرد تا فرم خود ارزیابی خود را هر سال تا پایان ماه ژانویه تکمیل کنند.


وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی ضمن تمدید مهلت تکمیل فرم خود ارزیابی امسال به علت شیوع کرونا گفت خدمات آنلاین شرکت های متخلف از اول سپتامبر متوقف می شود.


وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی هدف از برنامه یاد شده را اطمینان از اجرای درست نظام کاری در تمام شرکت ها و توجه شرکت ها به تمام پروسه از خود ارزیابی و اقدام برای تصحیح اشتباهات پیش از بازدید بازرسان وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی یاد کرد.


وزیر منابع انسانی و توسعه اجتماعی سه ماه پیش بخشنامه ای درباره نظام جدید «خود ارزیابی» ابر شرکت ها و شرکت های بزرگ و کوچک صادر کرد و در آن اعلام شد که تمام شرکت ها باید خود ارزیابی سالانه را در آغاز سال میلادی تکمیل و ارائه کنند و متخلفان حق دسترسی به خدمات آنلاین وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی نخواهند داشت.


از سوی دیگر، وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی همچنین از تکمیل یک برنامه راهبردی برای بومی سازی بسیاری از کسب و کارها در بخش خصوصی خبر داد و هدف از آن را ایجاد فضای مناسب برای مردم و افزایش نیروی انسانی بومی در بخش خصوصی و افزایش مشارکت منابع انسانی بومی در بازار کار اعلام کرد. 


وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی از روز پنجشنبه (۲۰ اوت) برنامه بومی سازی ۷۰ درصد کسب و کارها را آغاز و هدف این اقدام کاهش وابستگی به نیروی کار خارجی و ارتقای ثبات و تولید در فضای کار اعلام کرد.


بومی سازی نیروی کار ۹ کسب و کار در واقع اجرای مصوبه پارسال این وزارتخانه برای بومی سازی نیروی کار ۱۲ فعالیت اقتصادی است. این گام منجر به افزایش اشتغال زایی نیروی کار بومی در بخش خصوصی از ۲۱ هزار نفر به بیش از ۵۰ هزار نفر می شود. تعداد مشاغل هم به بیش از ۳۵ هزار شغل افزایش پیدا می کند و بومی سازی در آنها از ۱۸ درصد به ۵۹ درصد می رسد و میزان نیروی کار خارجی در مشاغل مورد نظر به نصف می رسد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای