تهران به دنبال گفتگوی راهبردی با بغداد است

تهران به دنبال گفتگوی راهبردی با بغداد است

همزمان با آمادگی عراق، اردن و مصر برای فعال‌کردن پروژه «الشرق الجدید»
سه شنبه, 25 اوت, 2020 - 01:00

ایران از عزم خود برای انجام گفتگو با عراق با هدف آماده‌سازی جهت توافق راهبردی با این کشور خبر داد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت، «عراق جایگاه ویژه‌ای برای ما دارند». او توضیح داد، «در سفر اخیر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران موضوع سند راهبردی بین دو کشور در دستورکار بوده‌است و به محض نهایی شدن اطلاع‌رسانی می‌شود».

این مقام مسئول ایرانی، از اعلام آمادگی فؤاد حسین وزیر خارجه عراق برای برگزاری مذاکرات راهبردی با ایران و کشورهای منطقه استقبال و ابراز امیدواری کرد که گفت و گوی راهبردی با عراق به زودی انجام شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به تازگی از سفر ایالات متحده برگشته که موفقیت‌آمیز توصیف شده‌است، سفری که علاوه بر استقبال رسانه‌های آمریکایی، مورد توجه دولت آمریکا و همچنین احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات قرار گرفته‌است.

این اظهارات همچنین پس از اعلام اجلاس قریب‌الوقوع میان عراق، مصر و اردن که در این هفته یا هفته آینده در عمان برگزار می‌شود. این اجلاس برای گفتگو دربارهٔ مجموعه ای از موضوعات محوری بین سه کشور از جمله پروژه «الشام الجدید»، همان‌طور که برخی رسانه‌ها آن را نامیده‌اند، در حالی که نخست‌وزیر الکاظمی، در مصاحبه با واشنگتن پست، آن را «الشرق الجدید» نامیده بود.

این تحولات همزمان با انتشار گزارش‌هایی در مورد سفر به تعویق افتاده الکاظمی به پادشاهی عربی سعودی و مطرح شدن اتصال برق عراق به شبکه برق کشورهای حوزه خلیج طی حداقل یک سال است.

در حالی که ایران قصد منعقد کردن توافقنامه استراتژیک با عراق را دارد، کمیسیون کشاورزی و آب در پارلمان عراق اعلام کرد که ایران آب رودخانه‌های سیروان و زاب سفلی را قطع کرده‌است.

سلام الشمری رئیس کمیسیون در بیانیه ای با بیان اینکه «قطع آب این دو رودخانه توسط ایران از بالادست صدمات زیادی به عراق وارد می‌کند»، افزود: «این موضوع نیاز به اقدام سریع دولت از طریق مقامات ذیربط برای صیانت حقآبه عراق دارد».

رودخانه‌های سیروان و زاب سفلی از ایران سرچشمه می‌گیرند و وارد مرزهای عراق در استان سلیمانیه (در منطقه کردستان عراق) در شمال شرقی کشور می‌شوند.

پیش از این، وزارت منابع آبی اقلیم کردستان عراق نیز سه بار از قطع آب رودخانه‌های سیروان و زاب از سوی ایران خبر داده بود.

عونی ذیاب سخنگوی وزارت منابع آبی عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که «نظارت‌های میدانی بر رود سیروان و ورودی‌های سدهای دربندخان و دوکان نشان می‌دهند که حجم آبی که از ایران سرریز می‌شده کاهش یافته که بر ذخایر این دو سد، کشاورزان و شهروندان تأثیر شدید گذاشته‌است».

حسین علاوی استاد امنیت ملی دربارهٔ نتیجه مذاکرات الکاظمی با دولت آمریکا و پروژه «شام جدید» یا «شرق جدید» به «الشرق الاوسط» می‌گوید که «الکاظمی از طریق این سفر به ۳ موضوع مهم رسیده‌است؛ اول: تأکید بر حاکمیت ملی از طریق یک برنامه زمانی برای خروج مشاوران و به‌کارگیری آنها در خارج از عراق طی سه سال آینده. دوم: انتقال روابط عراق و آمریکا از جنبه امنیتی - نظامی به سمت اقتصادی - سرمایه‌گذاری، پس از جلب ۸ میلیارد دلار حمایت از نهادهای دولتی ایالات متحده و شرکت‌های آمریکایی. سوم: جدا کردن عراق از مناقشه آمریکا و ایران و حرکت به سمت یک قطب‌نمای مستقل و رویکردی روشن برای سیاست خارجی پس از تعریف مجدد روابط عراق و آمریکا».

علاوی در مورد تمایل ایران برای انجام گفتگوی راهبردی با عراق می‌گوید: «این امر بر روابط عراق و ایران منعکس می‌شود پس از آن که الکاظمی در سفر اخیر خود از ایران خواسته‌است، تعامل را فقط از طریق درگاه دولت عراق انجام دهد و نه از درگاه‌های دیگر».

علاوی در مورد پروژه «الشام الجدید» یا ابتکار عمل «الشرق الجدید» می‌گوید: «عراق در حال حرکت به سمت مصر و اردن است تا بتواند یک محور جایگزین را در منطقه بسازد که از طریق ابتکار شرق جدید از نظر اقتصادی، امنیتی و سیاسی همطراز عراق باشد». او ادامه می‌دهد که «ایده جدید است و در راستای راه اندازی یک محور منطقه ای مبتنی بر همکاری‌های اقتصادی و سیاسی است».

از سوی دیگر، فاضل البدرانی استاد رسانه بین‌المللی در مصاحبه با الشرق الاوسط، معتقد است که ابتکار عمل «الشام الجدید» یا «الشرق الجدید» «اتحادی سه جانبه بین عراق، اردن و مصر است که در سال ۲۰۱۹ پیشنهاد شد، اما به تعویق افتاد».

او می‌افزاید: «این تلاش جهت هماهنگی کشورهای عربی و آمریکا برای خارج کردن عراق از ایران است، پس از آن ایران تلاش کرد تا عراق را دام اتحادی بیندازد که شامل تهران در کنار روسیه و چین باشد».

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای