«ارتش ملی لیبی»: الوفاق و ترکیه در تدارک حمله به سرت هستند

«ارتش ملی لیبی»: الوفاق و ترکیه در تدارک حمله به سرت هستند

درخواست آتش‌بس همزمان با بسیج نظامی جدید رد شد
دوشنبه, 24 اوت, 2020 - 01:15


«ارتش ملی لیبی» به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر، پس از دو روز سکوت، پیش‌بینی کرد که دولت الوفاق به ریاست فائز السراج و همچنین ترکیه در تدارک حمله به شهر استراتژیک سرت قرار دارند.

سرلشکر احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی طی یک کنفرانس مطبوعاتی در روز یکشنبه، درخواست دولت وفاق برای برقراری آتش‌بس را رد کرد و گفت: این طرح برای فریفتن، تلاش برای تیره کردن فضا، گمراه سازی افکار عمومی و بین‌المللی و پوشاندن اهداف واقعی است.

تاکنون واکنشی از سوی فائز السراج به این موضع منتشر نشده‌است.

السراج پیش از این اعلام کرده بود که امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه از او برای انجام یک سفر رسمی به پاریس دعوت کرده‌است.

وی تأکید کرده‌است که «آنچه وی در بیانیه خود شامل آتش‌بس، حرکت به سمت برگزاری انتخابات و از سرگیری تولید و صادرات نفت پیشنهاد داده‌است، برای اجرا به حمایت همه دوستان احتیاج دارد».

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نخست‌وزیری لیبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر فرانسه در طرابلس طی تماس تلفنی با فائز السراج، نخست‌وزیر لیبی پیرامون تحولات اخیر این کشور و روابط دوجانبه رایزنی کرده‌است.

بر اساس این بیانیه، سفیر فرانسه در طرابلس در این تماس تلفنی اعلام کرد که کشورش از اعلام آتش‌بس، حمایت می‌کند.

المسماری در نخستین اظهارنظر پیرامون این درخواست آتش‌بس تأکید کرد که ابتکار دولت وفاق در اعلام آتش‌بس، نسخه‌ای است که در پایتخت دیگری - اشاره به ترکیه - نوشته شده‌است.

وی گفت که بسیج نظامی با هدف حمله به پایگاه‌های ارتش ملی در سرت و جفره، در دست انجام است و شبه نظامیان به سمت هلال نفتی شمال شرق لیبی در حال پیشروی هستند.

وی در این باره اضافه کرد: «ظرف ۲۴ ساعت گذشته، ما ناو و ناوچه‌های جنگی ترکیه را که در حال حرکت به سمت سرت هستند، زیرنظر گرفتیم؛ و آنها در یک موضع تهاجمی هستند».

او افزود: «تحرکات نظامی اخیر ثابت می‌کند که نقشه بزرگتری از دولت وفاق که توافق آتش‌بس را امضا کرده‌است، در جریان است».

به گفته المسماری، «تروریسم در لیبی تحت حمایت بین‌المللی و با نظارت ترکیه و قطر در حال گسترش است».

المسماری همچنین گفت که ارتش ملی لیبی کاملاً آماده است تا با هر حمله‌ای مقابله کند.

پیش از آن، سخنگوی شورای عالی حکومتی وفادار به دولت وفاق ملی روز گذشته در اظهارات خود تهدید کرد که اگر حفتر به ابتکار آتش‌بس پاسخ ندهد، دولت وفاق می‌تواند با کمک متحد خود ترکیه برای حل مسئله در سرت و جفره مبارزه کند.

در همین راستا، منابعی در ارتش ملی گزارش دادند که نیروهای وفاق به همراه سربازان و مزدورهای ترکیه در حال تقویت مواضع خود و بسیج در منطقه الهیشه در شرق مصراته در غرب کشور هستند.

علاوه بر این، شرکت مخابرات محلی اذعان داشت که یک طرف ناشناس کلیه ارتباطات را از شهر سیرت قطع کرده‌است، این رویداد با اعلام خبر اتاق عملیات سرت و الجفره در دولت وفاق ملی، از برگزاری نشست گسترده در غرب سرت و اعلام آمادگی واقعی برای مقابله با هرگونه اقدام نیروهای دشمن همزمان شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای