راه‌اندازی واحد پشتیبانی فنی در دستورکار کاندیدای سعودی برای سازمان تجارت جهانی

راه‌اندازی واحد پشتیبانی فنی در دستورکار کاندیدای سعودی برای سازمان تجارت جهانی

التویجری معتقد است که بی‌طرفی‌اش، اعتماد طرف‌های درگیر در مسائل بین‌المللی را جلب کرده‌است
پنجشنبه, 27 اوت, 2020 - 00:15

کاندیدای سعودی برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی که در حال سپری‌کردن دوره نامزدی است، با اعلام این که قصد دارد یک واحد پشتیبانی فنی حیاتی برای تقویت ارتباطات و توسعه راه حل‌هایی برای مشکلات پیش‌روی کشورها ایجاد کند، تأکید کرد: در عین حال پرونده تجارت الکترونیکی باید بازتعریف شود تا بتواند با تحولات در چارچوب سازمان مقابله می‌کند.

محمد بن مزید التویجری اظهار کرد: سعودی از زمان تصدی ریاست گروه بیست در سال ۲۰۱۹ اصلاحات این سازمان را در سرلوحه کار خود قرار داده‌است و همزمان با بروز جلوه‌های ضعف در اعتماد بین‌المللی در سازمان و پاسخ آهسته آن به تغییرات بنیادی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در جهان علاوه بر کاهش نفوذ جهانی آن، برای بازگرداندن اعتبار سازمان و نقش اصلی و تأثیرگذار آن کاندیدا شده‌است.

در ژوئیه گذشته، ۸ نامزد (سه آفریقایی، دو آسیایی، یکی از آنها سعودی، دو اروپایی و یک آمریکای لاتین) برای انتخاب جهت تصدی این مقام بین‌المللی برنامه انتخاباتی خود را مطرح کردند، نامزدها تا هفتم سپتامبر آینده، برای متقاعد کردن کشورها تلاش خواهند کرد. کشورها در جلسه ویژه در ژنو رئیس بعدی را انتخاب خواهند کرد، در حالی که مرحله حذفی نامزدها از ۸ سپتامبر آینده طبق یک سازوکاری ممکن است دو ماه طول بکشد.

التویجری در اظهاراتی رسانه‌ای توضیح داد که جهان در حال تجربه یک مرحله استثنایی و بی‌سابقه ای از بحران‌های گذشته (همچون بحران مالی در آسیا ۱۹۹۷ و بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸)، از طریق همه گیر جدید کرونا، که تحول گسترده‌ای را در همه نقاط جهان ایجاد کرده‌است. او افزود که این وضعیت با تحولات اساسی در اقتصاد جهانی، از جمله تغییر نرخ بهره، عواقب خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، پرونده‌هایی برای گسترش مسائل ژئوپلیتیکی، نوسانات قیمت کالاها مانند انرژی و عدم قطعیت در بازارهای مالی همزمان شده‌است.

التویجری در اظهارات خود به شبکه چینی CGTN افزود: بحران کرونا همه بخش‌های جهان به ویژه زیرساخت‌ها را تحت تأثیر قرار داده و در همه مسائل مربوط به تجارت نه تنها کالاها بلکه کل سیستم زنجیره تأمین از جمله حمل و نقل، منابع و شغل منعکس شده‌است. وی ادامه داد: «ما نمی‌دانیم چه موقع به پایان می‌رسد و چگونه پایان خواهد یافت.»

وی با بیان این که «ما در حال گذراندن یک مرحله بسیار حساس هستیم و بنابراین سیستم تجارت جهانی باید نقش مؤثر، واقعی و بنیادی داشته باشد»، گفت: جهانی شدن شاهد تحول در تعریف و روش‌های خود است، نمونه بارز آن تحول در مفهوم جهان از ماهیت و وسایل تجارت که یک سیر تحول است؛ بنابراین دربارهٔ نقش سازمان در پویایی، سازگاری و همگام شدن با تغییرات، از جمله تعریف مفاهیم و چالش‌های تجارت جهانی پرسش‌هایی ایجاد می‌شود.

التویجری معتقد است که نقش اصلی وی در همگرایی دیدگاه‌ها و ایجاد سیستمی برای اندازه‌گیری پیشرفت کار با تدوین سازوکارهای روشن جهت سنجش عملکرد خواهد بود. او اضافه کرد که وی متوجه شکایت مداوم در مورد عدم پشتیبانی کافی از نظر فنی از سوی برخی از کشورها، به ویژه در گزارش‌هایی که حاکی از نبود یک واحد قوی و حیاتی است، شده‌است؛ بنابراین نیاز به یک واحد متخصص که به‌طور روزانه در زمینه‌های پشتیبانی فنی کار می‌کند و به بررسی علل اصلی مشکلات و توسعه راه حل‌های مدیریتی و رهبری برای خدمت به همه طرف‌ها می‌پردازد.

التویجری در اظهارات تلویزیونی خود افزود: تلاش خواهم کرد نقاط مشترک و همچنین موارد مناقشه را برای تعریف مجدد آنها و شروع به تهیه راهکارهایی برای آنها آغاز کنم، زیرا از متناقض‌ترین نکات شروع به پیدا کردن ریشه‌ها و دلایل و کار در جهت کاهش آنها می‌کنم و به تدریج با تمرکز بر درک انگیزه‌ها و ارائه گزینه‌های جایگزین برای راه حل‌ها به روشی که در خدمت عموم باشد، اقدام خواهم کرد.

کاندیدای سعودی برای رهبری سازمان تجارت جهانی اظهار کرد: توافق بسیار خوبی در زمینه چشم‌انداز بین‌المللی سعودی ۲۰۳۰ و اهداف این سازمان در رابطه با رشد اقتصادی، استفاده بهتر از منابع و تنوع اقتصادی برای خدمت به بخش خصوصی، ایجاد شغل به صورت پایدار و ۱۷ هدف توسعه زیر چتر سازمان ملل وجود دارد.

التویجری دربارهٔ جنگ تجاری بین چین و آمریکا گفت: این مسئله اولویت‌های این سازمان را در برمی گیرد و یقین دارم که دو کشور تأثیرگذار هستند و نماینده بخش بزرگی از تجارت جهانی هستند، به همین دلیل پرونده آنها باید در اولویت سازمان باشد.

التویجری معتقد است که نامزد سعودی از سوی هردو طرف و سایر طرف‌ها مورد قبول قرار گرفته‌است، زیرا کار، تا آنجا که او توضیح داد، روی مبانی برنامه، کارایی ارتباطات، ارائه نقطه نظر و رساندن آن و کار از طریق اعضا بر اساس سیاست سازمان خواهد بود. او ادامه داد که مشکلات روزی وجود دارد که باید بلافاصله در دستور کار سازمان مطرح شود، جایی که ضروری است با یک تلاش روشن و مؤثر به سمت موضوعات نوظهور مانند تجارت الکترونیکی برویم.

التویجری در پایان معتقد است که کاندیداهای احتمالی منتخب از بین سه نفر خواهد بود: کاندیدایی از درون که چالش‌های سازمان را درک می‌کند اما عمق اجرا، توسعه و تغییر را به روشنی ندارد، دوم کاندیدای خارج از سازمان است اما چالش‌های درونی را با روشی عمیق و دقیق نمی‌شناسد و سوم نامزد ترکیبی است، کسی که توانایی تغییر، گوش دادن، بحث و گفتگو و ایجاد دیدگاه‌های مهندسی سازمان را دارد و همچنین سابقه کار دولتی و رابطه با سازمان‌های بین‌المللی، نحوه تفکر و نقش آنها را نیز داشته باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای