مقادیر فراوان نقدینگی در سعودی؛ بیانگر چشم انداز اقتصادی مثبت

مقادیر فراوان نقدینگی در سعودی؛ بیانگر چشم انداز اقتصادی مثبت

یکشنبه, 30 اوت, 2020 - 00:15
عکس: جهش نقدینگی منجر به رونق اقتصادی بیشتر سعودی در ماه های آینده می شود (الشرق الاوسط)

مقادیر فراوان نقدینگی در بخش مالی سعودی به ویژه در ارتباط با تامین منابع مالی و اعتماد به خطوط اعتباری بانکی سهم ویژه ای در رونق اقتصادی در شش ماهه دوم ایفا خواهد کرد. این عامل منجر به تقویت چشم انداز مثبت اقتصادی در سعودی تا پایان سال و عبور از پیامدهای دشوار کرونا می شود.


طبق گزارش های داده ای بانک های سرمایه گذاری سعودی اقتصاد سعودی پیامدهای ناگوار ناشی از شیوع کرونا و قرنطینه و کند شدن شتاب رشد اقتصادی در شش ماه نخست سال جاری را پشت سر گذاشت و وارد مرحله رونق اقتصادی در شش ماه دوم شد. نشانه های رشد و رونق اقتصادی در بخش غیر نفتی مثل کسب و کار و مدیران خرید و خدمات روشن است.


به گفته گزارش ها اقتصاد سعودی از مقادیر فراوان نقدینگی برخوردار است که همین منجر به افزایش قابل ملاحظه ورود نقدینگی شد. موسسه پول عربی سعودی (بانک مرکزی) مقادیر فراوانی نقدینگی به منظور تقویت نظام بانکی برای تامین مالی بخش خصوصی تزریق کرده است.


این گزارش ها که نسخه ای از آنها به دست الشرق الاوسط رسیده می گوید بر خلاف سال ۲۰۱۶ و اوج بحران کمبود نقدینگی مقادیر فراوان نقدینگی در دوره رشد اقتصادی ضعیف در سال جاری تزریق شده است و چشم انداز مثبت درباره رونق تدریجی اقتصادی تا پایان سال پیش بینی می شود. 


 


تاثیر نفت


گزارش شرکت ریاض کاپیتال درباره اقتصادی سعودی گفت «رشد بخش خصوصی غیر نفتی از ۵.۲ درصد در سه ماهه چهارم ۲۰۱۹ به ۱.۴ درصد در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ کاهش یافت و همین منجر به کاهش یک درصدی رشد واقعی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه نخست سال جاری شد».


 


جهش نقدینگی


اگرچه تولید نفت با توجه به توافق اوپک پلاس کاهش یافته اما شاخص نقدینگی در سعودی حکایت از افزایش روز افزون دارد. میزان نقدینگی عرضه شده در سطح گسترده بوده و تا پایان هفته گذشته به بالاترین سطح یعنی دو هزار و ۴۰ تریلیون ریال (۵۴۴ میلیارد دلار) رسید.


گزارش ریاض کاپیتال بر این باور است که مقادیر فراوان نقدینگی در سه ماهه دوم به ۱۰۰ میلیارد ریال (۲۶.۶ میلیارد دلار) رسید و بانک ها از این طریق توانستند از حمایت مالی اعتباری گسترده در این روزها برخوردار شوند.


 


سپرده های بخش خصوصی و بخش دولتی


شرکت سرمایه گذاری جدوی نیز در گزارش این هفته خود گفت رشد قابل توجه سپرده های بخش خصوصی و بخش دولتی یکی از عوامل مهم مقادیر قابل توجه نقدینگی است.


این گزارش افزود «بی تردید کاهش هزینه در دوران قرنطینه یکی از عوامل افزایش سپرده های بخش خصوصی است.. پس انداز خانواده ها افزایش یافت... حساب های پس انداز در چهار ماه مارس و آوریل و مه و ژوئن که محدودیت های قرنطینه جریان داشت رشد ۱۰ درصدی داشت که از سال ۲۰۱۵ به این سو بی سابقه است». مشوق های اقتصادی موسسه پول عربی مثل پشتوانه ۵۰ میلیارد ریالی به بانک های سعودی بدون سود برای یکسال منجر به رشد ۲۲ درصدی  سپرده های بخش دولتی در ۴ ماه یاد شده شدند.


 


فضای کسب و کار


تزریق نقدینگی به کسب و کارها در سعودی با رونق فضای کسب و کار در بخش غیر نفتی در چند ماه گذشته همزمان شده است. شاخص مدیران خرید در ماه ژوئیه به ۵۰ واحد یعنی مرز بین رونق و رکود رسید.


شرکت سرمایه گذاری جدوی افزود «با وجود بهبودی فضای کسب و کار اما با این حال کاهش ۳ درصدی تولید ناخالص داخلی در بخش غیر نفتی پیش بینی شده و مجموع تولید ناخالص داخلی ۳.۷ درصد کاهش پیدا می کند».


این گزارش در ادامه افزود «با توجه به شیوع کرونا و آینده مبهم اما فضای کسب و کار در کل در ماه های آینده تا پایان ۲۰۲۰ بهبود می یابد و بهبودی کسب و کار به ویژه در سه ماهه چهارم سال جاری چشم انداز رونق بیشتر کسب و کارها را به دنبال دارد.


 


خطر کرونا


در گزارش شرکت سرمایه گذاری جدوی آمده است که افزایش شمار مبتلایان یا وقوع موج دوم پیش از ایجاد واکسن خطر اصلی کرونا است اما تجربه کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا و آلمان در اوایل سال جاری نشان داده که قرنطینه مناطقی در کشور رواج بیشتری خواهد داشت و این بدین معناست که اگر موج دومی هم در راه باشد ضرر اقتصادی آن به قدر موج اول نخواهد بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای