عفو بین‌الملل: ایران پس از اعتراضات ۹۸ خشن‌ترین رفتارهای مغایر با حقوق‌بشر را انجام داده‌است

عفو بین‌الملل: ایران پس از اعتراضات ۹۸ خشن‌ترین رفتارهای مغایر با حقوق‌بشر را انجام داده‌است

چهارشنبه, 2 سپتامبر, 2020 - 07:30

سازمان عفو بین الملل، نیروهای امنیتی ایران را به بدرفتاری با بازداشت‌شدگان در جریان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ متهم کرد و گفت: این نهادها با اعمال شکنجه‌های گسترده، مرتکب نقض تکان‌دهنده حقوق زندانیان شده‌اند. 

اعتراضات آبان‌ماه گذشته در ایران که با افزایش ناگهانی قیمت بنزین آغاز شد به بیشتر شهرهای کشور سرایت کرد، مقامات امنیتی ایران در مقابل این اعتراضات را سرکوب و اینترنت را قطع کردند.

عفو بین‌الملل در گزارشی با عنوان "ویرانگران انسانیت: بازداشت‌های گسترده، ناپدیدسازی و شکنجه در پی اعتراضات آبان ۹۸ در ایران"، مستند کننده‌ روایت‌های هولناک ده‌ها تن از معترضان، عابران و دیگر افرادی است که با خشونت با آنها رفتار شده است. 

این آسیب‌دیدگان، بخشی از ۷۰۰۰ مرد، زن و کودکی را تشکیل می‌دهند که توسط مقامات ایرانی طی سرکوب خونین اعتراضات و در ظرف تن‌ها چند روز دستگیر شدند.

در این گزارش همچنین آمده که صدها نفر در دادگاه‌های ناعادلانه محاکمه شده‌اند و به روش‌های مختلف از جمله شوک‌های الکتریکی، اعدام‌های نمایشی، آویزان کردن، خشونت جنسی، القای حس خفگی با آب، تجویز اجباری مواد شیمیایی و محرومیت از مراقبت‌های پزشکی، شکنجه و مجبور به اعتراف شده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌نویسد که بازجویان وابسته به تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی و مأموران زندان‌ها بازداشت‌شدگان، از جمله کودکان، را به این شیوه‌ها مورد شکنجه قرار داده‌اند: برهنه کردن زندانیان و پاشیدن آب سرد بر بدن‌شان؛ نگه داشتن بازداشت‌شدگان به‌ طور مستمر و به مدت طولانی در معرض گرما یا سرمای شدید و بمباران آنها با نور تند و صداهای گوشخراش؛ کشیدن ناخن‌های انگشتان دست و پا؛ اسپری فلفل زدن به نقاط مختلف بدن؛ تزریق یا خوراندن اجباری مواد شیمیایی؛ شوک الکتریکی؛ القای حس خفگی با آب؛ و اعدام‌های نمایشی».

وزارت کشور ایران در ماه مه گفته بود که ۲۲۵ نفر در این اعتراضات کشته شدند.

در مقابل گروهی از کارشناسان مستقل سازمان ملل در ماه دسامبر از کشته شدن بیش از ۴۰۰ نفر خبر داده بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای