ایران در کنترل شیوع کرونا در زندان‌ها ناکام مانده‌است

ایران در کنترل شیوع کرونا در زندان‌ها ناکام مانده‌است

چهارشنبه, 2 سپتامبر, 2020 - 22:15

یک سازمان حقوق بشری روز چهارشنبه گفت که مقامات ایرانی اقدامات لازم را برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا در زندان‌های پرجمعیت از جمله مراکزی که در آن اتباع خارجی مانند کایلی مور-گیلبرت استرالیایی نگهداری می‌شوند، انجام نمی‌دهند.

بر اساس گزارش بنیاد برومند فعال در زمینه حقوق بشر در ایران و مستقر در واشنگتن، در چندین زندان ایران بیماری کووید ۱۹ شایع شده و ضد عفونی کردن محیط و توزیع مواد بهداشتی در زندان انجام نمی‌شود.

این بنیاد همچنین هشدار داد که زندانیانی که در ابتدای شیوع برای کاهش اختلاط آزاد شده بودند، اکنون برای تکمیل مجازات بازگردانده می‌شوند.

در مقابل، ایران اقدامات خود در مقابله با شیوع کرونا در میان زندانیان را «مثال‌زدنی» توصیف می‌کند، در حالی که این کشور یکی از کشورهایی است که بیشترین مبتلایان به این اپیدمی در منطقه را داراست.

در این گزارش، بر پایه جمع‌آوری اطلاعات از برخی زندانیان و وکلا و برخی منابع آگاه از داخل زندان‌ها، شرایط بهداشتی بیش از بیست زندان ایران «وخیم‌تر از گذشته» اعلام شده‌است.

بنیاد برومند در این گزارش نوشته که از زمان شیوع کرونا در ایران تاکنون، وضعیت بهداشتی زندان‌های ایران به جای اینکه بهبود یابد، به شدت تنزل پیدا کرده‌است.

همچنین تأکید شده‌است «گزارش‌هایی که از برخی زندان‌ها رسیده این احتمال نگران کننده را قوت می‌بخشد که مسئولان از ارائه یافته‌های پزشکی به زندانیان و عموم و همچنین ضدعفونی کردن زندان‌ها و توزیع مواد بهداشتی به دلیل کمبود بودجه خودداری می‌کنند».

پس از انتشار این گزارش، رؤیا برومند مدیر اجرایی بنیاد برومند، به خبرگزاری فرانسه گفت که نمی‌توان آمار دقیقی از میزان ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌های ایران ارائه کرد، اما اطلاعات به‌دست‌آمده «نگران‌کننده است».

برومند همچنین خطاب به مقامات ایران گفته‌است: «اگر مشکلی وجود ندارد، چرا ما نباید از این ارقام اطلاع داشته باشیم؟»

در این گزارش آمده‌است: «اگر COVID-19 کنترل نشود، آلوده شدن تعداد بیشتری از زندانیان و کارمندان ادامه خواهد یافت و عواقب ناگواری نیز خواهد داشت».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای