ایران، برنده جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را به زندان محکوم کرد

ایران، برنده جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را به زندان محکوم کرد

چهارشنبه, 2 سپتامبر, 2020 - 22:30

محمد مساعد روزنامه‌نگار ایرانی برنده جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات ۲۰۲۰ کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران اعلام کرد که به چهار سال و ۹ ماه حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت کار خبرنگاری پس از آن و توقیف لوازم ارتباطی محکوم شده‌است.

مساعد در حساب شخصی خود در توییتر با اعلام این خبر نوشت: از نظر قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب فعالیت رسانه‌ای من «سیاه‌نمایی»، «بحران‌نمایی»، «تحریک مخاطب خالی‌الذهن» و «شالوده‌شکنی» بوده‌است.

مساعد طی ماه‌های گذشته دو بار به دلیل نوشتن گزارش در مورد فساد اقتصادی و مواضع خود در شبکه‌های اجتماعی در مورد سرکوب اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹ دستگیر شده بود.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CPJ) در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۹۹ محمد مساعد و سه روزنامه‌نگار از بنگلادش، نیجریه و روسیه را به‌عنوان برندگان امسال جایزه «آزادی مطبوعات» انتخاب کرد.

در بیانیه این کمیته گفته شده که مساعد «یک روزنامه‌نگار مستقل است که به امور اقتصادی مشغول است و در مورد فساد، اختلاس، مسائل کار، تحریم‌های اقتصادی و اعتراضات مردمی تحقیق می‌کند».

در این بیانیه اشاره شده بود که «وی به دلیل فشار دولت مجبور به استعفا از روزنامه اصلاح طلب (شرق) شده‌است».

محمد مساعد اخبار را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند. او در اواخر سال ۲۰۱۹ به دلیل توییتی که منتشر کرد دستگیر شد و در اوایل سال ۲۰۲۰ آزاد شد.

به گفته کمیته حمایت از روزنامه نگاران، وی پس از انتقاد از نحوه برخورد دولت با بیماری همه گیر COVID-19، بار دیگر مدت کوتاهی در ماه فوریه دستگیر شد.

بیش از هزار کاربر توییتر با توییت مساعد ارتباط برقرار کرده‌است و تقریباً هشت هزار لایک به دست آورده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای