رشد بی سابقه پایان هفته بورس سعودی در دوره کرونا

رشد بی سابقه پایان هفته بورس سعودی در دوره کرونا

کارشناسان به الشرق الاوسط: نرخ بهره و مقادیر فراوان نقدینگی علت افزایش جذابیت سرمایه گذاری در بورس سعودی است
جمعه, 4 سپتامبر, 2020 - 00:30
شاخص های بورس سعودی به دلایل گوناگون از جمله نرخ بهره پایین روند صعودی داشتند (رویترز)

معاملات بورس سعودی روز چهارشنبه (۲ سپتامبر) با رشد بالای ۸ هزار واحد به پایان رسید. کارشناسان امور مالی می گویند بورس سعودی در حال رهایی از قید و بندها و نتایج ناگوار ویروس کرونا و بازیابی نشاط و پویایی است. صاحبنظران بر این باورند که معاملات بورس سعودی به عنوان بزرگ ترین بازار بورس خاورمیانه و یکی از ده بورس بزرگ دنیا در حال بازیابی رونق است.

معاملات بورس سعودی روز چهارشنبه با افزایش ۱.۵ درصدی و ۱۱۵ واحدی در ۸۰۱۳ واحد بسته شد که در ۷ ماه گذشته (پیش از شیوع کرونا) بی سابقه است. ارزش کل معاملات حدود ۱۰.۷ میلیارد ریال (۲.۸ میلیارد دلار) رسید.

اغلب شاخص ها از جمله شاخص «بانک الراجحی» و آرامکو سعودی و سابک رشد به ترتیب ۱.۷ درصدی و ۲.۱ درصدی و ۱.۸ درصدی را تجربه کردند.

نقدینگی در بازار بورس سعودی رفته رفته افزایش پیدا می کند و هفته گذشته از حدود ۷ میلیارد ریال به ۹ میلیارد ریال در روز رسید و اوایل هفته جاری به ۱۳ میلیارد ریال افزایش پیدا کرد.

کارشناسان امور مالی در گفتگو با الشرق الاوسط رشد پرشتاب شاخص های بورس را به دلیل چندین پارامتر اصلی مثل نرخ بهره کمتر از یک درصدی و مقادیر فراوان نقدینگی ارزیابی کرده و گفتند پاندومی کرونا باعث شد سرمایه گذاران در بورس سعودی سهام ها را داد و ستد کنند و از کاهش ارزش برخی از سهام های عمده سرمایه گذاری نهایت استفاده را ببرند.

محمد العنقری کارشناس امور مالی گفت «شاخص های بورس سعودی به دلیل کاهش نرخ بهره و فراوانی نقدینگی رشد داشتند و به همین دلیل بورس سعودی از جذابیت بیشتری در میان مدت و دراز مدت برخوردار شده است. عرضه سهام آرامکو در بورس سعودی در افزایش درآمد شرکت های سرمایه گذاری سهیم بوده و از نرخ بهره بسیار بیشتر است».

العنقری افزود «بورس سعودی به خصوص پس از پیوستن به شرکت های شاخص های بین المللی فوتسی و مورگان استنلی به عنوان یک فرصت جذاب نقدینگی برای بخش های اقتصادی تبدیل شده است. خرید سهام از سوی سرمایه گذاران در معاملات هفتگی افزایش قابل توجهی یافته است».

او تاکید کرد «با این حال نباید احتیاط در معاملات بازار را کنار گذاشت و احتیاط در معاملات و داد و ستدهای بورس به ویژه برای شرکت هایی که عملکرد خوبی ندارند لازم است».

العنقری خاطر نشان کرد «معامله گران باید یک دید راهبردی داشته باشند و رویدادها و تحولات اقتصادی را دنبال کنند».

او گفت «به رغم رشد شاخص ها اما کرونا تمام نشده و باید تحولات کرونا را در چند ماه آینده دنبال کرد. حالا درست است که کشورهای جهان با پاندومی کنار آمده اند و فعالیت های تجاری محتاطانه از سر گرفته شده اما اگر پیامدهای ناگوار ناشی از موج دوم کرونا بروز کند بحران اقتصادی بیشتر طول می کشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای