سعودی: کرونا تاثیری بر برنامه های اقتصادی بلند مدت ندارد

سعودی: کرونا تاثیری بر برنامه های اقتصادی بلند مدت ندارد

وزیر دارایی: استفاده از مشوق های جدید برای جلوگیری از بی ثباتی و افزایش منابع درآمدی در دست بررسی است
یکشنبه, 6 سپتامبر, 2020 - 09:45

دولت سعودی روز جمعه (۴ سپتامبر) اعلام کرد برنامه های راهبردی برای توسعه اقتصادی و تنوع بخشی منابع درآمد متوقف نشده و پاندومی کرونا تاثیری بر برنامه های اقتصادی بلند مدت دولت ندارد.


محمد الجدعان وزیر دارایی و اقتصاد و برنامه ریزی گفت موضوع بررسی مشوق های جدید اقتصادی در حال بررسی است و مطالعات گسترده ای برای تنظیم برنامه های فراوان دیگری در راستای تنوع بخشی به اقتصاد و جلوگیری از بی ثباتی انجام می شود.


الجدعان در آغاز نشست مجازی یورومونی سعودی گفت «ما در حال تنظیم برنامه های واضح و شفاف برای تنوع بخشی به اقتصاد و جلوگیری از بی ثباتی هستیم و همچنین کار بررسی استفاده از مشوق های اقتصادی دیگر را هم شروع کردیم».


او به جزئیات بیشتری درباره این برنامه ها اشاره نکرد.


وزیر دارایی سعودی تاکید کرد «نشانه های مثبت اقتصادی در سعودی پس از شیوع کرونا بروز کرده است که می توان به تقاضای رو به رشد سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در کشور اشاره کرد و عملیات احداث زیر ساختارها از اوایل سال جاری متوقف نشده و تلاش ها برای ایجاد درآمدهای دولتی دیگر ادامه دارد».

او با اشاره به نشانه های مثبت اقتصادی گفت «بخش گردشگری داخلی رشد ۱۰ درصدی داشته و سرمایه گذاری در بخش تکنولوژی در سال جاری سودآور بوده است».


الجدعان گفت «نتایج سند چشم انداز ۲۰۳۰ بروز پیدا کرده و بخش گردشگری و تفریحی و مالی و فناوری رشد داشتند. رشد اقتصادی در ۲۰۲۰ بین ۳ تا ۸ درصد بود. دولت سعودی پس از ریاست گروه ۲۰ در ۲۰۲۰ برنامه کاری درخشانی تنظیم کرد اما پس از شیوع کرونا همه تحت تاثیر قرار گرفتند و بهای نفت کاهش پیدا کرد و درآمدهای سعودی نیز کم شد اما با این حال نرخ نفت کنترل شدنی است».


او درباره تحولات اقتصادی و پیامدهای زیانبار کرونا یادآور شد «کسب و کارها از سرگرفته شده و نشانه ها حاکی از نتایج «بسیار خوبی» است. ۱۱ میلیارد ریال از قراردادهای خصوصی سازی جمع آوری شد. دولت برای بخش هایی که بیشترین ضرر را کرده اند هزینه می کند و اقدامات متعدد و موثری برای کنترل پیامدهای کرونا انجام داد به طوری که حمایت دولت تاثیر مهمی در کنترل کرونا داشت».


وزیر دارایی سعودی افزود «ما اقدامات گسترده ای برای مقابله با آثار کرونا انجام دادیم. حفظ سلامتی مردم و فراهم کردن تسهیلات و تجهیزات پزشکی کافی مهم ترین مساله در این دوره است. ۲۱۸ میلیارد ریال برای حمایت از کسب و کارها و شرکت ها اختصاص یافت. موسسه پول عربی سعودی (بانک مرکزی) اعتبار نقدی ۷۰ میلیارد ریالی بدون سود برای حمایت و بازپرداخت وام ها برای بخش خصوصی درنظر گرفت». 


الجدعان تاکید کرد دولت سعودی در صورت لزوم آماده ارائه کمک بیشتر به بخش خصوصی است.


وزیر دارایی اشاره کرد «چشم انداز ۲۰۳۰ منجر به اصلاحات بنیادین دولتی شده و به عنوان یک نقشه راه موثر مطرح می شود و ما به اجرای این سند پایبندیم».


الجدعان درباره ریاست گروه ۲۰ گفت «کشورهای عضو جی ۲۰ دعوت برای برگزاری نشست را به سرعت پذیرفتند و اولین نشست مجازی و بی سابقه گروه ۲۰ در سه ماه نخست سال جاری با دستور کار شفاف درباره لزوم حمایت از کشورهای فقیر برگزار شد و ۲۱ میلیارد دلار کمک نقدی تا اوایل مه جمع آوری شد و ما به عنوان رییس گروه ۲۰ برنامه کاری گسترده ای در نظر داریم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای