اعترافات اجباری قهرمان کشتی از تلویزیون دولتی ایران پخش شد

اعترافات اجباری قهرمان کشتی از تلویزیون دولتی ایران پخش شد

یکشنبه, 6 سپتامبر, 2020 - 16:30

تلویزیون دولتی ایران شامگاه شنبه ۱۵ شهریور، برنامه‌ای با مضمون اعترافات نوید افکاری نایب قهرمان کشتی نوجوانان ایران، پخش کرد؛ به طوری که در این برنامه نشان داده شد که او به قتل یک نگهبان شرکت آب و فاضلاب در شیراز و در جریان اعتراضات آبان‌ماه، اعتراف کرده‌است.

به گزارش رویترز، پخش این اعترافات با اعتراض گسترده ایرانی‌ها و گره‌های حقوق بشر همراه شده‌است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه ۱۳ شهریور از رهبران ایران خواسته‌است نوید افکاری ۲۷ ساله را اعدام نکنند.

دادگاه عالی ایران دو حکم اعدام صادر شده علیه افکاری را تأیید کرد که به گفته رسانه‌های دولتی، وی به جرم ضربات چاقو به نگهبان و قتل او و سایر اتهامات محکوم شد.

این قتل در طی شدیدترین ناآرامی‌ها پس از افزایش قیمت سوخت در کشور صورت گرفت. حاکمان ایران، اعتراضات خیابانی را به گردن «اراذل و اوباش» مرتبط با تبعید شدگان، ایالات متحده و اسرائیل به عنوان دشمنان خارجی انداختند.

افکاری، که کشتی‌گیر و برنده چند مدال قهرمانی کشوری است، در یک پیام صوتی تأکید کرده که «اعتراف‌های» او و بردارش زیر شکنجه گرفته شده و تائیدیه آن توسط پزشکی قانونی در پرونده وجود دارد.

حسن یونسی، وکیل آقای افکاری، می‌گوید که هیچ مدرک روشنی برای اثبات گناهکار بودن موکل او در دست نیست.

حسن یونسی در یک پیام توئیتری نوشته‌است که: «هیچ تصویری از لحظه ارتکاب جرم (قتل) وجود ندارد. فیلم مورد ادعا مربوط به یک ساعت قبل از زمان قتل است».

اعترافات اجباری نوید افکاری از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در حالی پخش می‌شود که پیش‌تر هم این نهاد به همکاری با نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای گرفتن اعترافات اجباری از بازداشت‌شدگان سیاسی و عقیدتی متهم شده بود.

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، در گزارشی ماه ژوئن خود گفت که رسانه‌های دولتی ایران بیش از ۳۵۵ اعتراف اجباری را در دهه گذشته، پخش کرده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای