ترامپ به‌زودی کاهش نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان را اعلام می‌کند

ترامپ به‌زودی کاهش نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان را اعلام می‌کند

چهارشنبه, 9 سپتامبر, 2020 - 11:45
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده (خبرگزاری فرانسه)

یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده ظرف چند روز آینده خبر کاهش نیروهای آمریکایی از عراق و افغانستان را اعلام خواهد کرد.

این مقام ارشد به خبرنگاران گفته‌است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده قرار است چهارشنبه از کاهش تعداد نظامیان آمریکایی در عراق خبر دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ترامپ در روزهای آینده هم قرار است خبر مشابهی را دربارهٔ کاهش حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام کند.

«بازگرداندن سربازان آمریکایی» به این کشور از جمله وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ هستند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در گفتگوی ماه اوت خود با همتای عراقی‌اش از خروج نیروهای ایالات متحده از این کشور خبر داد اما زمان دقیقی برای این اقدام ذکر نکرد.

این دیدار با افزایش حملات جنگجویان وفادار به ایران علیه اهداف آمریکایی، علاوه بر مطالبه گروه‌های نزدیک به ایران از دولت عراق برای اخراج ۵ هزار سرباز آمریکایی مستقر در این کشور به عنوان بخشی از تلاش‌های مبارزه با تروریسم صورت گرفت.

ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۱ بخش عمدهٔ نیروهای خود را از عراق خارج کرد و تنها بخش کوچکی مستقر در سفارت آمریکا، در عراق باقی ماندند.

از سوی دیگر، پنتاگون ماه گذشته اعلام کرد که آمریکا، پس از توافق ماه فوریه با گروه طالبان، قصد دارد ۸۶۰۰ نیروی خود در افغانستان را به کمتر از ۵۰۰۰ تن کاهش بدهد.

مطابق توافق صلح با طالبان، نیروهای خارجی باید تا بهار ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند تا شبه‌نظامیان طالبان به تعهدات خود در راستای تأمین امنیت در افغانستان عمل کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای