سعودی؛ بررسی دقیق نتایج توقف مشوق های اقتصادی

سعودی؛ بررسی دقیق نتایج توقف مشوق های اقتصادی

وزیر دارایی: رکود اقتصادی امسال در سعودی کمتر از پیش بینی صندوق بین الملل پول است
پنجشنبه, 10 سپتامبر, 2020 - 14:45
محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی

محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی گفت حجم انقباض اقتصادی امسال سعودی کمتر از پیش بینی های صندوق بین المللی پول است اما با این حال موسسه پول عربی سعودی (بانک مرکزی) روز چهارشنبه (۹ سپتامبر) از بررسی دقیق شرایط و نتایج احتمالی ناشی از توقف مشوق های اقتصادی دولتی و حمایت های مالی از بخش خصوصی در راستای مهار کرونا خبر داد و گفت بخش مالی مورد پیگیری و ارزیابی مستمر قرار دارد.


دکتر احمد الخلیفی رییس موسسه پول عربی سعودی اظهار داشت نگاه محتاطانه و بررسی نتایج ناگوار احتمالی مثل بی ثباتی مالی پس از توقف ارائه مشوق های اقتصادی و بهبودی شرایط سلامت و رونق دوباره اقتصاد کشور ضروری به نظر می رسد اما با این حال بخش پولی سعودی از ثبات برخوردار است.


الخلیفی یادآور شد «دولت سعودی مشوق های اقتصادی در سطح وسیعی به بخش خصوصی به ویژه شرکت های کوچک و متوسط برای تامین مالی و تشویق و یا ضمانت وام و همچنین افزایش نقدینگی بانک ها در دوران شیوع کرونا ارائه داده است. ما در حال بررسی و ارزیابی مستمر اقدامات بانک های سعودی و اطمینان نسبت به اوضاع مالی هستیم که از ثبات لازم برخوردار است».


او افزود «ما اطمینان خاطر داریم اما وقتی اوضاع در اوایل بهبودی است باید احتیاط کرد تا خطر کاملا برطرف شود و اوضاع مالی تحت تاثیر قرار نگیرد. ما در حال بررسی و ارزیابی تلاش های صورت گرفته هستیم و آسوده خاطریم اما نباید بیش از حد خوش بین بود چون هنوز در بحبوحه بحران هستیم».

رییس موسسه پول عربی سعودی توضیح داد که بخشنامه ای برای بانک ها در راستای حمایت از شرکت ها و بخش بازرگانی صادر شده تا با بهره برداری از برنامه ها و مشوق های بانکی و تزریق نقدینگی با نتایج و پیامدهای بحران کنونی مقابله کنند.


الخلیفی یادآور شد «چشم انداز اقتصادی امسال سعودی نامطمئن است اما نظام پولی کشور دارای ثبات می باشد. سال ۲۰۲۰ یعنی پیش از شیوع کرونا را با پارامترهای اقتصادی مثبت شروع کردیم و پیش بینی می کردیم رشد پرشتاب بیش از ۳.۵ درصدی در درآمدهای غیر نفتی و رشد اقتصادی کلی ۲ درصدی داشته باشیم.. اما پیش بینی ها با پایان سه ماهه نخست سال جاری تغییر کرد و رشد اقتصادی بر اثر تحولات جهان و فضای بیم و تردید کاهش یک درصدی داشت».


الخلیفی در ادامه اظهاراتش در نشست مجازی یورومونی ۲۰۲۰ سعودی افزود «رشد اقتصادی سعودی بر اثر بحران کرونا و کاهش قیمت نفت کاهش پیدا کرد اما اقدامات و واکنش سریع برای مقابله با تحولات کرونا و مشوق های اقتصادی برای حمایت از بخش خصوصی در شرایط بحرانی انجام شد».


او گفت «کاهش تولید نفت و شیوع کرونا باعث شد پیش بینی در مورد رشد اقتصادی درست از آب درنیاید. صندوق بین المللی پول از احتمال کاهش بیش از ۶ درصدی رشد اقتصادی سعودی و کاهش ۵ درصدی رشد اقتصاد جهان خبر داد.. ما تحت تاثیر شرایط کنونی جهان و پاندومی کرونا قرار گرفتیم و چشم انداز اقتصادی ۲۰۲۰ روشن نیست».


الخلیفی تاکید کرد «رابطه بین ریال سعودی و دلار آمریکا ادامه دارد و این یکی از عوامل ثبات پولی در کشور است».


او یادآور شد «برنامه توسعه بخش پولی ۱۶ بخش دارد که ۹۰ درصد آن تکمیل شده است».


از سوی دیگر، وزیر دارایی سعودی روز چهارشنبه گفت «به احتمال زیاد رشد اقتصادی امسال در سعودی کاهش پیدا می کند اما این رقم کمتر از پیش بینی صندوق بین المللی پول خواهد بود».


او در نشست مجازی كه از سوی مجمع جهانی اقتصاد برگزار شد افزود «امیدوارم که بر خلاف اظهارات کریستالینا جیورجیوا رییس صندوق بین المللی پول کاهش رشد اقتصادی سعودی در ۲۰۲۰ خیلی کمتر از پیش بینی ها باشد». صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که کاهش رشد اقتصادی امسال در سعودی ۶.۸ درصد باشد.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای