گروه ۲۰ خواستار توجه به اشتغال زایی در دوره بهبود اقتصاد شد

گروه ۲۰ خواستار توجه به اشتغال زایی در دوره بهبود اقتصاد شد

وزیر منابع انسانی سعودی: ۱۵ درصد جوانان با خطر از دست دادن شغل خود تا ۲۰۲۵ روبرو هستند 
شنبه, 12 سپتامبر, 2020 - 07:00
نشست وزیران کار گروه ۲۰ به ریاست سعودی برگزار شد. عکس گوشه چپ بالا احمد الراجحی وزیر منابع انسانی سعودی است (الشرق الاوسط)

وزیران کار کشورهای گروه ۲۰ در نشست مجازی به ریاست سعودی که شامگاه جمعه (۱۱ سپتامبر) به پایان رسید اعلام کردند راهکارهای اقتصادی برای بهبود اقتصاد ضربه دیده از کرونا بر اهرم اصلی اشتغال زایی و تغییر ساختار مشاغل و ساز و کارهای آن متکی خواهد بود. 


در این نشست بر لزوم استفاده از تکنولوژی و راهکارهای انسان محور  برای سیاست گذاری های بازار کار تاکید شد.


مهندس احمد الراجحی وزیر منابع انسانی و توسعه اجتماعی سعودی در پایان نشست مجازی یاد شده گفت «حمایت از جوانان به ویژه دختران که جزو آسیب پذیرترین گروه ها بر اثر پاندومی کرونا هستند یک مساله اصلی است که سران گروه ۲۰ در جلسه خود در آنتالیا در ۲۰۱۵ بر آن تاکید کردند».


او خاطر نشان کرد «حدود ۱۵ درصد جوانان با خطر از دست دادن شغل خود تا ۲۰۲۵ روبرو هستند و گروه ۲۰ درصدد کاهش این رقم است».


الراجحی در جلسه وزیران کار گروه ۲۰ توضیح داد «اولویت ما سازگار کردن حمایت ها و مشوق های اجتماعی با سبک های شغلی متفاوت است» و این منجر به دست یابی تمام گروه ها به حمایت اجتماعی مناسب خواهد شد. 


او تاکید کرد «اولویت های سیاسی ۲۰۲۰ از اهمیت سرنوشت ساز برای کاهش پیامدهای زیانبار شیوع کرونا و ارائه مشوق و حمایت های پایدار و بلند مدت برخوردار است».


الراجحی گفت «برابری جنسیتی در مشاغل از اولویت های گروه ۲۰ است چون ما به تاثیر عمیق بحران کرونا بر مشاغل تمام وقت و پاره وقت زنان واقف هستیم و بر پایبندی خود برای رسیدن به هدف اعلام شده در نشست بریزبن استرالیا در ۲۰۱۴ تاکید می کنیم. اولویت های ما درباره اشتغال زنان مورد حمایت اعضای گروه قرار گرفت».

او افزود «رویکردهای رفتاری منجر به درک بهتر انگیزه های رفتاری انسان می شود و همین در بهبود سازی فرآیند سیاست گذاری مبتنی بر شواهد سهیم است. همکاری و انتقال تجربه و دانش در حوزه رویکردهای رفتاری در راستای تامین منافع مشترک افزایش می یابد».بهبود اقتصاد و مشاغل


وزیران کار کشورهای عضو گروه ۲۰ که سعودی رییس دوره کنونی آن است در این جلسه درباره آخرین تحولات اقتصاد جهان و بازار کار گفتگو و تاکید کردند اولویت این گروه مهار و غلبه بر کرونا است. شرکت کنندگان خاطر نشان کردند اشتغال زایی و حفظ مشاغل همه گروه ها به ویژه زنان و جوانان در بازار کار داخلی و بین المللی اولویت است. در این نشست حمایت از سیستم های مشوق های اجتماعی فراگیر و قوی و دارای قابلیت سازگاری مورد تاکید قرار گرفت.


وزیران بر همکاری مشترک برای افزایش توجه به حفظ مشاغل و اشتغال زایی پس از شیوع کرونا و ایجاد و اجرای اقدامات موثر برای کاهش نتایج شیوع کرونا در بازارهای کار و جوامع تاکید کردند و توضیح دادند که تمام تلاش خود را برای اقدامات بهبود اقتصاد و بهبودی شرایط بازار کار به کار می گیرند و اولویت به توسعه فراگیر و پایداری که منجر به استخدام و اشتغال زایی مناسب شود تعلق می گیرد.

بیانیه پایانی نشست گفت وزیران در سطح فردی و اجتماعی به حمایت از تمام کارگرانی که بیکار شدند یا ساعات کاریشان کاهش یافته یا منبع درآمدشان از دست رفته می پردازند و به سلامت کارگران در محیط کار توجه می کنند و پروتکل های مناسب برای محیط کار تنظیم و از صاحبان شرکت های کوچک و متوسط حمایت می کنند. تنظیم پروتکل های کاری انعطاف پذیر برای کارمندان و حمایت از کارآفرینان و کارمندان در راستای استفاده از فناوری های نوین و شیوه های کاری جدید در صورت امکان و حمایت از کارگران از طریق آموزش و مهارت آموزی برای ماندن در بازار کار از برنامه های دیگر مطرح شده در جلسه به شمار می رود.هماهنگی


وزیران کار گروه ۲۰ بر افزایش هماهنگی و همسویی سیاست ها و رویکردها از طریق همکاری مشترک با یکدیگر و با کارگروه های دیگر و موسسات بین المللی ذیربط برای مقابله با نتایج ناگوار کرونا در بازارهای کار داخلی و جهان تاکید کردند. شرکت کنندگان می توانند سیاست های مشترک برای تقویت رشد اقتصادی پایدار و اشتغال زایی و مشوق های اجتماعی درنظر بگیرند. آنها همچنین از سازمان بین المللی کار و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه خواستند تا پژوهش و بررسی های بیشتر برای ارزیابی تاثیرات ناگوار کرونا در بازارهای کار جهان انجام بدهد چون این مطالعات می تواند به کشورهای گروه ۲۰ برای ایجاد راهکارهای بیشتر در راستای بهبود اقتصادی و کنترل آثار کرونا بر بازارهای داخلی و جهان در بلند مدت و میان مدت کمک کند.


به گفته بیانیه پایانی پاندومی کرونا نشان داد تقویت و گسترش ساختارها و سیستم های حمایت اجتماعی در راستای حمایت از تمام کارگران و خانواده هایشان در دوران بحرانی و دوران بهبودی نیاز مبرم است. 


این بیانیه افزود «سیستم های حمایت اجتماعی در کشورهای بسیاری با مشکلات و چالش های بزرگ و بی سابقه روبروست».


جوانان در اولویت


این بیانیه خاطر نشان کرد جوانان نقش کلیدی در رونق جوامع در دوره کنونی و آینده ایفا می کنند و ما برای دست یابی به هدف اعلام شده در نشست گروه ۲۰ در آنتالیا در ۲۰۱۵ مبنی بر کاهش تعداد جوانانی که بیکار می شوند متعهد هستیم. ۱۵ درصد جوانان در معرض از دست دادن شغل خود تا ۲۰۲۵ هستند.


وزیران کار گروه ۲۰ اعلام کردند به نقشه راه ۲۰۲۵ گروه ۲۰ برای جوانان با توجه به شرایط کشورها برای بهبود چشم انداز بازار کار جوانان متعهد هستند و اقدامات متعددی برای دست یابی به هدف مورد نظر اتخا‍ذ می کنند که در این میان می توان به ایجاد تسهیلات رفت و آمد و ورود به بازارهای کار و برداشتن موانع اضافی اشتغال یابی برای دختران و پسران اشاره کرد.


زنان


وزیران کار گروه ۲۰ گفتند تلاش بیشتر برای ارتقای کارآمدی فرصت های کاری برای زنان و برابری دستمزد برای همکاران زن و مرد و تنظیم ارزش های کاری برابر ضروری است و افزود که بحران کرونا باعث افزایش نابرابری جنسیتی شد.


این بیانیه در ادامه خاطر نشان کرد «زنان می توانند به عنوان نیروی محرکه بهبود اقتصادی پس از کرونا مطرح شوند. ما به اهداف نشست پیشین در دوران پس از کرونا و جلوگیری از عقب نشینی و کاهش دستاوردهای کنونی متعهد هستیم».


بیانیه افزود که زنان به ویژه دختران گروه های به حاشیه رانده شده عمدتا با موانع بیشتری روبرو هستند که آنها را از رسیدن به بازار کار و دست یابی به مشاغل مناسب باز می دارد. به اینها باید عدم دست یابی این گروه به فرصت های کاری برابر و رسیدن به پست های رده بالا را افزود. این موانع عمدتا شامل تصویر کلیشه ای از زنان به ویژه در حوزه اقتصادی و نابرابری در دست یابی به فرصت های شغلی و توزیع نابرابر مسئولیت ها و تبعیض در آموزش و کارآموزی و نیز خشونت و آزار جنسی در محیط کار و شکاف در دستمزد بین زنان و مردان می شود.

وزیران کار گروه ۲۰ از دسترسی برابر به مراقبت های پزشکی خوب با قیمت مناسب و برابری در انجام کارهای خانه از جمله حق دسترسی مردان به مرخصی در ارتباط با امور خانه و کاهش تبعیض در دسترسی به مشاغل خوب و آموزش و شکاف و تبعیض درآمدی حمایت کردند.


جهانی شدن


در این بیانیه گفته شده که بازارهای کار دستخوش تحولات گسترده هستند و جهانی شدن و دیجیتالی شدن و فناوری های نوین ابزارهای اصلی این تحولات هستند. این تحولات منجر به دسترسی به منافع بی شمار می شود اما در عین حال مشکلات فراوانی برای بازارهای کار و جوامع و سیاستگذاران به دنبال دارد به خصوص که حالا با تاثیر پاندومی کرونا بر کارگران و کارآفرینان در جهان همزمان شده است.

این بیانیه بر لزوم برداشتن موانع و دسترسی بدون تبعیض به فرصت های کاری و نیاز به اقدامات خلاقانه و سریع برای کمک به سیاستگذاران برای عبور از مشکلات تاکید کرد و گفت جوانان و زنان و گروه های تنگدست و آسیب پذیر در دراز مدت و در دوره بهبود اقتصاد پس از کرونا با مشکلات فراوانی روبرو هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای