کمیته بین‌المللی المپیک: از اعدام نوید افکاری شوکه شدیم

کمیته بین‌المللی المپیک: از اعدام نوید افکاری شوکه شدیم

شنبه, 12 سپتامبر, 2020 - 16:15
تصاویر نوید افکاری در دستان جمعی از هواداران شورای ملی مقاومت ایران در مقابل سفارت تهران در برلین در اعتراض به اعدام نوید افکاری (EPA)

کمیته بین‌المللی المپیک روز شنبه با صدور پیامی، از اعدام نوید افکاری قهرمان کشتی و از معترضان مرداد سال ۹۷ در شیراز، ابراز تاسف کرد و گفت گفت از خبر اعدام افکاری شوکه شده‌است.

کمیته بین‌المللی المپیک در پیامی گفته‌است: «اعدام کشتی‌گیر نوید افکاری در ایران خبر خیلی ناگواری بود. کمیته بین‌المللی المپیک امروز از این خبر بهت‌زده شد».

در پیام این کمیته آمده «کاملاً تکان‌دهنده است که درخواست‌های ورزشکاران سراسر جهان، تلاش‌های کمیته بین‌المللی المپیک، همراه با کمیته ملی المپیک ایران و اتحادیه جهانی کشتی به نتیجه نرسید».

کمیته بین‌المللی المپیک در پایان با خانواده و دوستان نوید افکاری ابراز همدردی کرده‌است.

کمیته بین‌المللی المپیک همچنین به نامه‌های توماس باخ رئیس این کمیته اشاره کرد که طی هفته اخیر به رهبر ایران و حسن روحانی رئیس‌جمهور برای بخشودن افکاری «با رعایت احترام به حاکمیت ملی ایران» نوشته شد.

کاظم موسوی رئیس کل دادگستری فارس اعلام کرد که حکم قصاص نفس نوید افکاری متهم به قتل صبح امروز پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود دربارهٔ مجازات اعدام در جهان گزارش داد که در سال ۲۰۱۹ ایران پس از چین بیشترین آمار اعدام‌ها را داشته‌است.

بنا به یافته‌های عفو بین‌الملل که در گزارش سالانه این سازمان دربارهٔ مجازات اعدام مستند شده‌است، دست کم ۲۵۱ نفر در سال میلادی ۲۰۱۹ در ایران اعدام شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای