درگیری مخالفان و موافقان عون در مسیر کاخ ریاست‌جمهوری

درگیری مخالفان و موافقان عون در مسیر کاخ ریاست‌جمهوری

َتیراندازی ارتش بعد از اقدام معترضان به پرتاب سنگ
یکشنبه, 13 سپتامبر, 2020 - 08:15

همزمان با فرارسیدن چهلمین روز انفجار بندر بیروت، ارتش لبنان به دنبال وقوع درگیری بین جنبش مدنی مخالف میشل عون رئیس‌جمهور و جریان ملی آزاد موافق وی در مسیر کاخ ریاست‌جمهوری در بعبدا، با حضور در صحنه تلاش کرده‌است که این دو گروه را از هم جدا کند.

به گزارش شبکه‌های اجتماعی، وقتی جوانان جامعه مدنی قصد پرتاب سنگ به سمت نیروهای امنیتی را داشتند نیروهای امنیتی تیر هوایی شلیک کردند تا آنها را به منظور ممانعت از وقوع درگیری بین طرفین دور کنند.

مخالفان عون خواستار کناره‌گیری او از قدرت هستند.

در بیانیه ارتش لبنان که شامگاه شنبه بعد از درگیری بین معترضان در شهر بیروت منتشر شده، آمده‌است: «ارتش برای ایجاد مانع انسانی جهت جدا کردن دو تظاهرات در اطراف کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) تلاش می‌کند و بعد از اقدام معترضان در پرتاب سنگ به نیروهای ارتش و ضرب و شتم آن‌ها و تلاش برای رسیدن به کاخ، ارتش مجبور شده‌است تیراندازی شده‌است».

نیروهای امنیتی از حامیان جریان آزاد ملی خواستند تا به انتهای خیابان کاخ ریاست‌جمهوری عقب‌نشینی کنند. آنها با این کار قصد داشتند فاصله دو گروه تظاهرکننده را بیشتر کنند تا مانع از برخورد دو طرف شوند.

فعالانی که مخالف عون بودند گفتند: «این نظام و قدرت مشروعیتی ندارد» و «ما باید رئیس‌جمهور را سرنگون کنیم زیرا به او اعتماد نداریم».

معترضان همچنین شعارهایی از جمله اینکه «زمان عدالت فرا رسیده‌است، و عدالت اقتضا می‌کند که شما باید در زندان‌ها باشید» مطرح کردند.

خبرگزاری ملی لبنان نیز گزارش داد که تظاهرات که از مقابل کاخ دادگستری در بیروت آغاز شد، در میان استقرار گسترده نیروهای امنیتی به بزرگراه کاخ ریاست جمهوری رسید.

شرکت کنندگان با سردادن شعارهایی رئیس‌جمهور عون را به استعفا فراخواندند.

تظاهرکنندگان با نیروهای ارتش درگیر شدند، نیروهای امنیتی در مقابل آنها قرار گرفتند و از نزدیک شدن آنها و عبور از سیم خاردارها جلوگیری کردند.

حکمت دیب عضو فراکسیون «جمهوری قوی» و نماینده مجلس، با حضور در این تظاهرات در همبستگی با رئیس‌جمهور عون گفت: «نظم و انسانیت شخصیت این افرادی است که امروز اینجا هستند، اما آنچه آنها را تحریک می‌کند توهین به جناب رئیس‌جمهور ژنرال میشل عون است که نمادی از افتخار و نمادی از مشروعیت است».

وی افزود: «این اقدام امروز طبیعی است و واکنشی به تحریکات در دفاع از مشروعیتی است که رئیس‌جمهور میشل عون در کاخ ریاست جمهوری آن را نمایندگی می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای