تماس تلفنی وزیران خارجه بحرین و اسرائیل

تماس تلفنی وزیران خارجه بحرین و اسرائیل

منامه خواستار حل عادلانه مسئله فلسطین شد.. تأکید بر حسن همجواری با کشورهای منطقه
یکشنبه, 13 سپتامبر, 2020 - 08:30

عبداللطیف بن راشد الزیانی وزیر خارجه بحرین در تماس تلفنی با گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل توافق عادی‌سازی روابط میان منامه و تل‌آویو و برپایی روابط دیپلماتیک دوجانبه را بررسی کرد.

وزارت خارجه بجحرین گزارش داد که وزیران خارجه بحرین و اسرائیل در این تماس تلفنی اعلام صلح میان دو طرف را به یکدیگر تبریک گفتند و اظهارات دوستانه رد و بدل کردند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرد، بحرین و اسرائیل بر سر امضای توافقنامه صلح توافق کردند.

وزارت امور خارجه بحرین همچنین گفت که تماس بین سران سه کشور آمریکا، بحرین و اسرائیل بر این مسئله تأکید کرد که «اهمیت پیشبرد این روابط در زمینه‌های مختلف در خدمت منافع مشترک و به گونه ای که به تقویت ثبات و صلح در منطقه کمک کند».

پیشتر الزیانی در اظهاراتی گفته‌است که پادشاهی بحرین بر اهمیت افزایش و مضاعف‌سازی تلاش‌ها جهت دست‌یابی به راه حل عادلانه و اتخاذ صلح به عنوان گزینه‌ای استراتژیک برای پایان دادن عادلانه به نزاع فلسطینی اسرائیلی به طوری فراگیر و بر مبنای قطعنامه‌های بین‌الملل و طرح ابتکار صلح عربی که ضامن حقوق مردم فلسطینی برادر باشد، تأکید می‌کند.

الزیانی همچنین این اقدام را گامی واقع‌بینانه برای مقابله با چالش‌های استراتژیک و حمایت از منافع ملی کشورش عنوان کرد.

وزیر خارجه بحرین همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش بر روابط حسن همجواری با همه کشورهای همسایه و منطقه تأکید کرد.

الزیانی همچنین اعلامیه صلح میان پادشاهی بحرین و کشور اسرائیل را در راستای تحقق اهداف طرح ابتکار صلح عربی دانسته که امنیت و ثبات را در منطقه تقویت و دست‌یابی ملت فلسطینی به حقوق مشروعش را تضمین و صلح پایدار را محقق خواهد کرد.

او همچنین بر اهمیت توافق صلحی که قرار است میان دولت برادر امارات متحده عربی و کشور اسرائیل امضا شود و در توقف الحاق سرزمین‌های فلسطینی و اتخاذ گام‌های تقویت کننده فرصت‌های دست‌یابی به صلح در خاورمیانه نقش داشته، تأکید کرد.


- وزیر کشور بحرین: اقدامی حاکمیتی است

از سوی دیگر، شیخ راشد بن عبدالله آل خلیفه وزیر کشور بحرین اعلام کرد، برقراری روابط دیپلماتیک میان کشورش و اسرائیل یک اقدام حاکمیتی محسوب می‌شود.

او گفته‌است، این اقدام بیانگر موضع شجاعانه است که حکایت از خرد ملک حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین و بصیرت او دارد.

وی افزوده‌است، این اقدام در راستای منافع عالی داخلی و خارجی بحرین بوده و به تقویت امنیت و ثبات و گسترش جنبه‌های رشد و شکوفایی کمک می‌کند.

وزیر کشور بحرین همچنین گفت، کشورش میهن صلح و امنیت و مهد همزیستی و استقبال از دیگران باقی می‌ماند و این رویکردی اصیل و پایدار در چارچوب وفاداری، تعلق خاطر و روحیه ملی اصیل است.


- وزیر اطلاع‌رسانی بحرین: گامی تاریخی است

از سوی دیگر، علی بن محمد الرمیحی وزیر اطلاع‌رسانی بحرین در سخنانی گفت اعلام صلح میان بحرین و اسرائیل، گامی تاریخی و مهم در ایجاد صلح در منطقه خاورمیانه به‌شمار می‌رود.

او اضافه کرد: توافق صلح میان بحرین و اسرائیل گامی واقعی است که به پایان درگیری‌ها میان فلسطین و اسرائیل طبق طرح صلح عربی کمک می‌کند.

این وزیر بحرینی بر موضع ثابت و دائم کشورش در قبال حقوق ملت فلسطین که به گفته وی، در اولویت قرار دارد و نیز بر لزوم دستیابی فلسطین به حقوق مشروع خود تأکید کرد.

وزیر اطلاع‌رسانی بحرین تأکید کرد: همه سوابق تاریخی تأکید دارد تمامی طرح‌ها و تصمیم‌های کشور، پیوسته در جهت منافع ملت فلسطین و حمایت از توانایی فلسطینی هاست.

او در ادامه افزود: اعلام حمایت از صلح با اسرائیل، نمایانگر یکی از تلاش‌های بین‌المللی بحرین برای انتشار فرهنگ صلح و همزیستی مسالمت آمیز در جهان به‌شمار می‌رود.


- موضع جامعه یهودیان در بحرین

جامعه کوچک یهودیان در بحرین روز گذشته، از توافق «تاریخی» بین پادشاهی و اسرائیل برای عادی سازی روابط استقبال و آن را «اقدامی مهم برای صلح در منطقه» توصیف کرد.

 ابراهیم نونو رئیس این جامعه، پس از اعلام توافق‌نامه در بیانیه ای گفت: «این یک حرکت تاریخی است که ما هرگز انتظار آن را نداشتیم».

نونو، عضو سابق مجلس شورای بحرین افزود: «ما منتظر یک رابطه موفق هستیم که به نفع هر دو کشور باشد».

ریشه یهودیان بحرین به اواخر قرن نوزدهم، زمانی که اولین افراد از عراق وارد شدند، برمی گردد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای