آژانس هسته‌ای از سایت دوم مشکوک در ایران به‌زودی بازدید می‌کند

آژانس هسته‌ای از سایت دوم مشکوک در ایران به‌زودی بازدید می‌کند

دوشنبه, 14 سپتامبر, 2020 - 10:45

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که بازرسان این سازمان «در چند روز آینده» از دومین محل مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای در ایران بازدید و نمونه‌برداری می‌کنند. همچنین بررسی نمونه‌های محیطی جمع‌آوری شده از سایت نخست، احتمالاً «دو یا سه ماه طول می‌کشد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طرف‌های عضو در توافق هسته ای ایران که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد و از زمان خروج آمریکا از آن در سال ۲۰۱۸ در تلاش برای نجات آن هستند، آنها با ایجاد فشار بر ایران به دنبال اجازه دادن به آژانس بودند تا از دو سایت بازدید کند.

دولت ایران در اواخر ماه اوت، ماه گذشته اعلام کرد که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به هر دو سایت را خواهد داد. این دو سایت احتمالاً فعالیت‌های گزارش‌نشده هسته‌ای در آن در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی صورت گرفته‌است.

بازرسی نخست در اوایل ماه سپتامبر انجام شد. رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از افتتاح جلسه هیئت مدیره این آژانس روز دوشنبه، به خبرنگاران گفت که «بازدید دوم در چند روز آینده صورت خواهد گرفت».

نمونه‌های گرفته شده از سایت اول به آزمایشگاه ارسال شده‌است. گروسی همچنین گفت که تجزیه و تحلیل نمونه‌های زیست‌محیطی که از سایت اول گرفته شده‌است، «حداقل چند ماه، شاید دو تا سه ماه» طول بکشد.

طبق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرتهای جهانی، قرار بود که تحریم‌های علیه ایران در قبال محدودیتهای بر برنامه‌های هسته‌ای این کشور برداشته شود؛ اما با خروج آمریکا از این توافق و برگشت تحریمها ایران نیز دست به اقداماتی زد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود که ده روز پیش در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته، تأیید کرده که میزان ذخائر اورانیوم غنی شده ایران افزایش یافته و به بیش از ۱۰ برابر میزان مجاز در برجام رسیده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای