پمپئو: سلاح حزب‌الله همهٔ تلاش‌های فرانسه را در لبنان نقش بر آب می‌کند

پمپئو: سلاح حزب‌الله همهٔ تلاش‌های فرانسه را در لبنان نقش بر آب می‌کند

سه شنبه, 15 سپتامبر, 2020 - 12:45

مایک پمپئو وزیر امور خارجهٔ آمریکا امروز سه شنبه به فرانسه هشدار داد؛ تا زمانی که پاریس موضوع تسلیحات حزب‌الله لبنان تحت حمایت ایران، را حل نکند، تلاش‌هایش بی‌فایده خواهد بود.

به گزارش رویترز، پس از دهه‌ها سلطه حکومت فاسد که این کشور را به بدترین بحران از زمان جنگ داخلی ۱۹۷۵–۱۹۹۰ سوق داده، امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه تلاش‌هایی بین‌المللی را برای قرار دادن لبنان در مسیر جدیدی آغاز کرده‌است.

ایالات متحده گروه مسلح حزب‌الله که دارای نفوذ سیاسی شدیدی است را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌داند، اما فرانسه معتقد است که شاخه سیاسی آن نقش سیاسی مشروع دارد.

هفته گذشته ایالات متحده تحریم‌های مربوط به لبنان را با قرار دادن دو وزیر سابق در لیست سیاه به اتهام توانمندسازی حزب‌الله، گسترش داد.

این اقدام سوالاتی را در مورد میزان هماهنگی بین ایالات متحده و فرانسه در زمانی ایجاد کرد که جناح‌های لبنان در توافق برای تشکیل دولت جدید با مشکل روبرو هستند.

وزیر امور خارجهٔ آمریکا در گفتگو با «رادیو فرانس انتر» گفت که آمریکا از دستیابی ایران به سلاح‌های روسیه و چین جلوگیری می‌کند.

پمپئو سپس تأکید کرد که «آمریکا مانع از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به تانک‌های چینی و سامانه‌های دفاع هوایی روسیه خواهد شد و نخواهد گذاشت که ایران این سلاح‌ها را سپس در اختیار حزب‌الله لبنان قرار دهد و با این کار همهٔ تلاش‌های رئیس‌جمهوری فرانسه را برای حل بحران لبنان نقش بر آب کند».

حزب‌الله که به همراه متحد آن جنبش شیعی امل اکثریت پارلمان را در اختیار دارد، در دولت مستعفی پست‌های وزیری را عهده‌دار بودند.

مکرون در اول سپتامبر، در هنگام سفر به لبنان، یک ماه پس از انفجار مهیب در بندر بیروت گفته‌است که سیاستمداران لبنانی توافق کرده‌اند که تا ۱۵ سپتامبر، دولت جدیدی را تشکیل دهند، این یک تاریخ بلند پروازانه برای کابینه است که معمولاً ماه‌ها به طول می‌انجامد.

مقامات فرانسوی گفتند که اولویت با تشکیل دولتی است که بتواند به سرعت اصلاحات را اجرا کند، اما مسئله مسلح بودن حزب‌الله مسئله فوری نیست.

روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» در تاریخ ۶ اوت گزارش داد که امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در دیدار ۸ دقیقه‌ای با محمد رعد رئیس فراکسیون موسوم به «وفاداری به مقاومت» وابسته به حزب‌الله در پارلمان لبنان دیدار کرده بود.

ماکرون به رعد گفته بود: اگر شما لبنانی هستید بنابراین حسابتان را از پروژه‌های رژیم ایران در منطقه جدا کنید.. و سوریه و یمن را رها کنید و برای آباد کردن کشورتان به لبنان برگردید.

ریاست جمهوری فرانسه منکر این دیدار که اولین دیدار بین رئیس‌جمهور فرانسه و یکی از اعضای حزب‌الله نشده‌است.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی گفت: «این برای مکرون یک شمشیر دو لبه است. حزب‌الله بخشی از ذات رژیم حاکم است که باید تغییر کند و من مطمئن نیستم که امکان تعامل با جناح سیاسی حزب‌الله بدون تعامل با شاخه مسلح آن وجود داشته باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای