حوثی‌ها مناطق خود را به بستری برای قتل و آدم‌ربایی تبدیل کردند

حوثی‌ها مناطق خود را به بستری برای قتل و آدم‌ربایی تبدیل کردند

اتهام این گروه به حمایت از «بی‌قانونی» و ترور مردم غیرنظامی و سرکوب آنها
چهارشنبه, 16 سپتامبر, 2020 - 19:15
یمنی‌ها در سایه کنترل استان حجه غربی توسط حوثی‌ها از بحران‌های متعددی رنج می‌برند (EPA)

طی دو هفته گذشته، صنعا، پایتخت یمن و دیگر شهرهایی که تحت کنترل شبه نظامیان حوثی هستند، شاهد هرج و مرج امنیتی بی‌سابقه ای بوده‌اند به طوری که در آن‌ها قتل، ترور، آدم‌ربایی، غارت، سرقت و سایر جنایات عناصر و رهبران گروه کودتا، افزایش یافته‌است.

در این زمینه، منابع آگاه در صنعا به الشرق الاوسط فاش از افزایش قربانیان ناامنی در پایتخت و دیگر شهرها، علاوه بر قربانیان آدم‌ربایی، سرقت، زورگیری، غارت، ارعاب و مصادره اموال و حقوق آنها به ده‌ها کشته و زخمی خبر دادند.

این منابع گفتند که پایتخت در سایه کودتا، در هرج و مرج امنیتی کامل، همراه با افزایش نرخ جرم و جنایت، کشتارهای روزمره، غارت و سرقت علیه مردم، شهروندان و اموال عمومی و خصوصی به سر می‌برد.

در همین حال، شهروندان در گفتگو با الشرق الاوسط، از تشدید هرج و مرج در صنعا، جولان باندهای مسلح گسترده، مافیاهای قتل و فساد، و افزایش نرخ قتل، آدم‌ربایی، سرقت و غارت شکایت کردند.

«میم. نون» یک افسر بازنشسته امنیتی و مخالف این گروه، در مصاحبه خود با «الشرق الاوسط» گفت: «در طول حکومت و کنترل حوثی‌ها، بیشتر مناطق صنعا به بستری و میدانی بزرگ برای تسویه حساب‌ها، آدم‌ربایی، کشتار بی‌دلیل، سرقت و غارت تبدیل شده‌است».

این منبع امنیتی اظهار داشت که ۳ قتل همزمان توسط باندهای مسلح طی روزهای گذشته در صنعا انجام شده‌است، در یکی از آنها، شهروندی را که در اتومبیل خود در خیابان القیاده به سر می‌برد، کشته شد، در حالی که قربانی دیگر توزیع کننده یک شرکت دارویی در محله دانشگاه الایمان بود، در حالی که سومین فرد تاجر یمنی بود که مورد حمله قرار گرفت و به مقصد نامعلوم برده شد.

این منابع معتقدند که یک باند مسلح وابسته به گروه حوثی، صاحب صرافی در خیابان القیاده در مرکز صنعا را پس از چند ضربه چاقو، ماشین وی را به سرقت بردند.

برخی از جنایات اخیر انجام شده علیه افراد بی گناه در مناطق تحت کنترل این گروه به شنیع‌ترین صورت انجام شد، همان‌طور که چند روز پیش در استان الحدیده اتفاق افتاد، هنگامی که یک فرد مسلح حوثی از منطقه الجراحی پدر، مادر و یکی از بستگان خود را در شرایط مبهم کشت.

منابع اضافه کردند که عامل جنایت یکی از عناصر وفادار به گروه حوثی است، که در گذشته دوره‌های فشرده افراط گرایانه را پشت سر گذاشته بود.

پیش از این گزارش‌های منتشر شده توسط شورای مشورتی امنیت خارجی در وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرده که گروه حوثی، یمن را به بستری برای ارتکاب جرم و فساد تبدیل کرده‌است، در حالی که گزارش یمنی‌ها حاکی است که بیش از ۷ مورد قتل و شکنجه توسط عناصر حوثی در کمتر از یک هفته علیه نزدیکان خود انجام شده‌است.

در همین زمینه، منابع حقوق بشری در صنعا به «الشرق الاوسط» گفتند که این گروه بیش از ۳۰ شهروند را در پایتخت ربوده در حالی که آنها برای همبستگی با پرونده مرد جوان «الاغبری» که دو هفته پیش تحت شکنجه کشته شد، تظاهرات می‌کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای