ترامپ: می‌خواستم اسد را در سال ۲۰۱۷ «بکشم»

ترامپ: می‌خواستم اسد را در سال ۲۰۱۷ «بکشم»

سه شنبه, 15 سپتامبر, 2020 - 19:30

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که پس از حملات شیمیایی ارتش سوریه در سال ۲۰۱۷ قصد داشت دستور «کشتن» بشار اسد را بدهد اما جیمز متیس وزیر دفاع وقت با این امور مخالفت کرده‌است.

رئیس‌جمهور آمریکا در یک برنامه تلویزیونی در شبکه فاکس آمریکا گفت: «من ترجیح می‌دادم شر او (اسد) را کم کنم. تمام مقدمات این کار را هم فراهم کرده بودم. (اما) متیس نخواست که این کار را انجام بدهد. متیس ژنرال بدی است که زیادی گنده‌اش کرده‌اند».

او در عین حال تأکید کرد که بابت تصمیمش برای هدف قرار دادن اسد پشیمان نیست و گفت: اگر با من بود او را از میان برمی‌داشتم.

ترامپ با انتقاد از متیس گفت: «او با اوباما کار کرد و او را اخراج کرد، با من کار کرد و من او را اخراج کردم. او فرمانده بدی بود و قادر به از بین بردن (داعش) نبود. من با (داعش) کار شگفت‌انگیزی انجام دادم و سازمان را از بین بردم و ما (ابوبکر رهبر داعش) البغدادی و (فرمانده نیروی قدس در سپاه ایران، قاسم) سلیمانی را از بین بردیم».

این اظهارات ترامپ باعث تعجب بسیاری شد، به ویژه اینکه با اظهارات قبلی وی که قصد از بین بردن اسد را انکار می‌کرد، مغایرت دارد.

پیش از این باب وودوارد روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، پیش از این در کتاب سال ۲۰۱۸ خود با عنوان «وحشت» این ماجرا را گزارش کرده بود.

وودوارد می‌نویسد که به دنبال حمله شیمیایی آوریل ۲۰۱۷، رئیس‌جمهوری آمریکا مصرانه از متیس خواسته بود که اسد را «خلاص کند»؛ ادعایی که بر اساس گزارش‌ها از سوی دونالد ترامپ رد شده بود.

پیش از این نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل گفته بود: «من همیشه در جریان گفتگوهایی از این دست بوده‌ام و هرگز نشنیده‌ام که رئیس‌جمهور دربارهٔ کشتن اسد صحبت کند».

ترامپ پس از اظهارات خود در جریان مصاحبه فاکس نیوز علاوه بر تناقض در مواضع وی، موجی از انتقادات را برانگیخت. برخی اظهار داشتند که وی می‌توانست بر مخالفت ماتیس در مقام ریاست نیروهای مسلح غلبه کند و انتقادات وی از وزیر دفاع سابقش، نفرت شخصی است.

از سوی دیگر، پائولو پینیرو رئیس کمیته مستقل سازمان ملل متحد برای تحقیق در موارد نقض حقوق بشر در سوریه گفته‌است، نیروهای دولت سوریه در سال جاری جنایات جدیدی علیه بشریت مرتکب شدند، زیرا آنها یک سیاست رسمی دولتی را اجرا کردند که شامل نقض جدی حقوق بشر بود.

این کمیته در آخرین گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو اظهار داشت که این موارد نقض شامل ناپدید شدن، قتل، شکنجه، تجاوز جنسی و زندان است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای