هشدار اروپا به ترکیه: به ارعاب همسایگان پایان دهید

هشدار اروپا به ترکیه: به ارعاب همسایگان پایان دهید

چهارشنبه, 16 سپتامبر, 2020 - 12:30

اورزولا فن درلاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا به ترکیه هشدار داد تا به تلاش برای ارعاب همسایگانش در مناقشه با یونان بر سر اکتشاف منابع گازی در شرق دریای مدیترانه پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فون در لاین در سخنرانی سالانه خود در پارلمان اروپا در بروکسل پایتخت بلژیک گفت: «ترکیه یک همسایه مهم است و همچنان ادامه خواهد داشت. اما با وجود نزدیکی جغرافیایی، به نظر می‌رسد که فاصله بین ما همچنان در حال گسترش است».

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: «بله ترکیه در منطقه ای قرار دارد که در آن تنش و درگیری وجود دارد؛ بله ترکیه میلیون‌ها پناهجو را پذیرفته‌است و ما برای پذیرش آنها نیز کمک مالی قابل توجهی به ترکیه می‌کنیم. اما هیچ‌کدام از این موارد تلاش‌های [آنکارا] برای ارعاب همسایگانش را توجیه نمی‌کند».

ترکیه و یونان بر سر اکتشاف منابع گازی در شرق دریای مدیترانه با یکدیگر اختلاف نظر دارند. در پایان ماه اوت هنگامی که دو کشور تمرین‌های نظامی را برگزار کردند، تنش‌ها افزایش یافت.

فون در لاین گفت: «قبرس و یونان، دو کشور عضو (اتحادیه اروپا)، می‌توانند بر روی همبستگی کامل اروپا برای محافظت از حقوق حاکمیت مشروع خود حساب کنند».

وی تأکید کرد: «کاهش تشدید در شرق مدیترانه یک منفعت مشترک است. راهی که باید طی شود یکی است و خودداری از اقدام به صورت یک جانبه و از سرگیری حسن نیت در گفتگوها است، زیرا این راهی است که به ثبات و راه حل‌های پایدار منجر می‌شود».

کشتی حفاری ترکیه که محور تنش را تشکیل می‌داد، روز یکشنبه به سواحل ترکیه بازگشت و زمینه را برای ایجاد آرامش احتمالی بین دو کشور فراهم کرد.

فون در لاین گفت: «این گامی در مسیر درست است و برای فراهم آوردن فضای لازم برای گفتگو ضروری است».

بحران شرق مدیترانه به همراه احتمال اعمال تحریم‌های احتمالی علیه ترکیه در دستور کار اجلاس اروپا در ۲۴ و ۲۵ سپتامبر در بروکسل خواهد بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای