برای محدود کردن فعالیت‌های آن.. واشنگتن به شبکه وابسته به الجزیره دستور داد تا به عنوان یک عامل خارجی ثبت شود

برای محدود کردن فعالیت‌های آن.. واشنگتن به شبکه وابسته به الجزیره دستور داد تا به عنوان یک عامل خارجی ثبت شود

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید که شبکه AJ+ از طرف دولت قطر در «فعالیت‌های سیاسی» شرکت می‌کند
چهارشنبه, 16 سپتامبر, 2020 - 13:30
آرم شبکه الجزیره در مقر خود در دوحه (آرشیویی - رویترز)

وزارت دادگستری آمریکا به یک شبکه خبری دیجیتال مستقر در ایالات متحده متعلق به الجزیره دستور داده‌است که به عنوان یک عامل خارجی ثبت شود تا فعالیت روزنامه‌نگاری آن را در این کشور به‌طور قابل توجهی محدود کند.

در نامه ای که روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» به آن دست یافته، وزارت دادگستری گفت که شبکه "ajplus" الجزیره که عمدتاً فیلم‌های کوتاه برای رسانه‌های اجتماعی به زبان‌های انگلیسی، عربی، فرانسوی و اسپانیایی تولید می‌کند، از طرف دولت قطر در «فعالیت‌های سیاسی» شرکت می‌کند، بنابراین باید مشمول قانون ثبت نمایندگان خارجی (FARA) شود.

در ادامه نامه اداره ضد جاسوسی وزارتخانه آمده‌است: «مطبوعاتی که برای تأثیرگذاری بر برداشت آمریکا از یک موضوع سیاسی داخلی یا فعالیت‌ها یا رهبری کشور خارجی طراحی شده باشد، طبق قانون در قالب فعالیت‌های سیاسی طبقه‌بندی می‌شوند، بنابراین باید به عنوان یک عامل خارجی در این کشور ثبت شود».

در این نامه عنوان شده‌است که قطر مسئول تأمین مالی این شبکه و تعیین هیئت مدیره آن است.

در مقابل، شبکه الجزیره در بیانیه ای اصرار داشت که شبکه "ajplus" یک شبکه مستقل است و بنابراین نباید به عنوان یک عامل خارجی ثبت شود.

یک مشاور رسانه ای در سفارت قطر در واشینگتن از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد، اما یک مقام آگاه گفت که این تصمیم روز گذشته (سه شنبه) دیپلمات‌های قطری را که از طریق گزارش‌های خبری از آن مطلع شدند، متعجب کرد.

ماه گذشته، ده نفر از اعضای برجسته کنگره آمریکا در نامه مشترکی خطاب به دادستان کل کشور خواستار اجرای قانون ثبت نمایندگان خارجی برای الجزیره توسط وزارت دادگستری شدند.

در نامه قانونگذاران آمریکایی آمده‌است که «برای محافظت از منافع ملی ایالات متحده در برابر نفوذ بی مورد کشورهای خارجی و اطمینان از اجرای دقیق این قانون، از وزارت دادگستری می‌خواهیم الجزیره، شبکه رسانه ای متعلق به دولت قطر و بودجه آن را تحت قانون ثبت نمایندگان خارجی ثبت کند».

در این نامه اشاره شده‌است که «الجزیره در فعالیت‌های سیاسی شرکت می‌کند و اطلاعاتی را در ایالات متحده منتشر می‌کند که منافع قطر را پیش می‌برد. الجزیره برای مدت طولانی به عنوان نماینده تبلیغ شاهزاده تمیم و خانواده حاکم کار کرده‌است».

اعضای کنگره همچنین گفتند که این شبکه قطری «ادعا می‌کند که دموکراسی و آزادی بیان را ترویج می‌کند. اما این شبکه در مورد پوشش اخبار محلی ساکت است و به ندرت قطر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد، دیکتاتوری که در عین تأمین سرپناهی برای رهبرانی مانند حماس چشم خود را بر تأمین مالی تروریسم می‌بندد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای