بهداشت جهانی زنگ خطر تشدید کرونا در اروپا را به صدا درآورد.. مادرید در آستانه قرنطینه مجدد

بهداشت جهانی زنگ خطر تشدید کرونا در اروپا را به صدا درآورد.. مادرید در آستانه قرنطینه مجدد

جمعه, 18 سپتامبر, 2020 - 09:15

کمیسیون اروپا ابراز نگرانی کرده که وخامت مداوم اوضاع اپیدمیولوژیک در اکثر کشورهای اتحادیه طی هفته‌های اخیر، قسمت عمده‌ای از فداکاری‌های این کشورها در ماه‌های گذشته را از بین ببرد. همچنین از دولت‌ها خواست که فوراً اقدامات لازم را برای مهار موج دوم اپیدمی قبل از خارج شدن از کنترل کنند.

این نگرانی در قالب بخشنامه ای پس از آخرین گزارش منتشر شده در اوایل این هفته توسط مرکز اروپایی کنترل اپیدمی و هشدارهای سازمان بهداشت جهانی در مورد افزایش مداوم برخی از کشورهای اروپایی به ویژه اسپانیا و فرانسه صادر شده‌است.

کمیسیون از کشورهای عضو اتحادیه خواست «اقدامات واکسیناسیون فصلی علیه آنفلوانزا را تشدید کرده و چارچوب خود را برای بیشترین تعداد ممکن از گروه‌های آسیب‌پذیر گسترش دهند، زیرا بیم آن می‌رود که بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی با موج جدیدی از ازدحام مواجه شوند».

سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه بیش از نیمی از کشورهای عضو طی هفته‌های گذشته افزایش مداوم بیش از ۱۰ درصد را ثبت کرده‌اند، گفت: «صحنه اپیدمیولوژیک اروپا طبق آخرین آمار بسیار خطرناک است».

وی گفت: موارد ابتلای هفتگی شاهد ثبت بیش از ۳۰۰ هزار مورد بوده، در حالی که ۷ کشور در ۱۰ روز گذشته موارد ابتلای خود را دو برابر افزایش داده‌اند.

مرکز کنترل اپیدمی اروپا در آخرین گزارش خود اعلام کرده بود که وضعیت اپیدمیولوژیک در اسپانیا و فرانسه، در کنار یونان، مالت، کشورهای بالکان و رومانی، عامل اصلی نگرانی است.

اما وی هشدار داد که تحولات اپیدمیولوژیکی که سایر کشورهای اروپایی از ابتدای ماه جاری شاهد آن هستند، مستلزم افزایش احتیاط و اقدامات پیشگیرانه شدیدتر است، خصوصاً اینکه عواقب پیش‌بینی شده از سرگیری فعالیت‌های مدرسه تا پایان این ماه منجر به افزایش چشمگیر تعداد آسیب‌ها خواهد شد.

سالوادور الیا وزیر بهداشت اسپانیا که کشورش در حال حاضر محور اصلی شیوع همه گیر در اروپا است، به مقامات منطقه ای در مادرید هشدار و گفت: «همه اقدامات لازم برای کنترل اوضاع در پایتخت باید انجام شود و من منتظر هستم تا ساعات آینده جزئیات آنها را بدانم».

اظهارات وزیر اسپانیایی در پی اعلام رئیس دولت منطقه ای در مورد قصد قرنطینه کردن برخی از محله‌های پایتخت مطرح شده‌است.

وزارت بهداشت اسپانیا روز گذشته پنجشنبه، ۱۱ هزار و ۲۳۴ ابتلای روزانه جدید و ۲۴۲ مورد مرگ در طی هفت روز گذشته را ثبت کرد که یک سوم آنها در مادرید بوده‌است و بالاترین رقم از پایان مرحله اول اپیدمی به‌شمار می‌آید.

مقامات بهداشتی اسپانیا همچنین نسبت به تشدید جبهه اپیدمی دیگری موسوم به «ویروس نیل» که تاکنون در مقیاس کوچکی در منطقه اندلس محدود شده‌است، نگران هستند. این ویروس که از حیوانات به واسطه حشرات به انسان منتقل می‌شود، تاکنون منجر به مرگ پنج نفر و ابتلای صدها نفر در حال درمان در بیمارستان‌ها شده‌است.

این اپیدمی در اواسط سال گذشته در ایتالیا و یونان منتشر شده بود و صدها نفر قربانی و تلفات بزرگی در دامها ایجاد کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای