ترکیه پس از گفتگو با روسیه مراکز نظامی خود را در ادلب تقویت کرد

ترکیه پس از گفتگو با روسیه مراکز نظامی خود را در ادلب تقویت کرد

انتقاد مدیریت گذرگاه باب الهوی از اظهارات بین‌المللی در مورد ممانعت از تحویل کمک‌ها
شنبه, 19 سپتامبر, 2020 - 15:15
دو کارگر در حال انتقال یکی از قربانیان بیماری کرونا در ادلب

علی‌رغم پیشنهاد روسیه برای کاهش تعداد نیروهای ترکیه در نقاط رصد در ادلب و جابجایی سلاح‌های سنگین، ارتش ترکیه نیروهای کمکی جدیدی را به ایستگاه‌های رصد نظامی خود در جنوب ادلب ارسال کرده‌است، جایی که رژیم و نیروی هوایی روسیه بمباران خود را در این محور در روزهای اخیر افزایش داده‌اند.

یک کاروان نظامی متشکل از ۱۵ خودروی نظامی پر از سرباز و مواد لجستیکی برای پشتیبانی نیروهای ترکیه صبح روز جمعه از گذرگاه کفرلوسین در حومه شمالی ادلب به مناطق سوریه در استان ادلب، شمال غربی سوریه وارد شد.

این کاروان جدید به منظور پشتیبانی و تقویت سربازان، وسایل نقلیه و تجهیزات نظامی، در بین چندین نقطه نظامی منتشر شده در حومه جنوبی ادلب توزیع شد.

علاوه بر صدها توپ میدانی، راکت انداز و همچنین پنج سکو دفاع هوایی با برد محدود، تعداد سربازان ترکیه در مناطق تنش زدایی در شمال غربی سوریه از زمان اولین توافق آستانه بین ترکیه و روسیه در سال ۲۰۱۷ به حدود ۱۵ هزار نفر رسیده‌است.

یک هیئت روسی در آنکارا (سه شنبه) در جلسه مشورتی که در وزارت امور خارجه ترکیه برگزار شد، پیشنهادی را برای کاهش تعداد نقاط رصد ترکیه در استان ادلب سوریه ارائه داده بود، اما در این زمینه تفاهم حاصل نشد.

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» به یک منبع مطلع ترکیه ای نسبت داد که طرف‌های ترک و روسی پس از جلسه خود در آنکارا به تفاهم نرسیدند، برجسته‌ترین پیشنهاد، پیشنهاد طرف ترکیه ای برای تحویل شهرهای منبج و تل ریفات به ارتش ترکیه بود، در حالی که طرف روسی خواستار خروج ترکیه از نقاط رصد از ادلب بود.

ترکیه پیشنهاد دیگر روسیه را برای عقب‌نشینی از نقاط رصد در مناطق تحت کنترل رژیم، کاهش تعداد نیروهای خود در منطقه و جابجایی اسلحه و تجهیزات نظامی از آن را رد کرد.

 مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در مورد پایان روند سیاسی در سوریه در صورت ادامه نقض نیروهای رژیم در ادلب هشدار داد.

چاووش اوغلو در یک مصاحبه تلویزیونی (چهارشنبه) با بیان این که ترکیه ابتدا باید آتش‌بس را در منطقه ادلب را حفظ کند، گفت که جلسات با طرف روسی خیلی مثمرثمر نیست.

او افزود: «در صورت ادامه این مسئله، باید آرامش نسبی وجود داشته باشد، زیرا روند سیاسی به پایان رسیده‌است. برای ادامه و کمی تمرکز بیشتر بر مذاکرات سیاسی، ما به آتش‌بس در سوریه نیاز داریم».

به موازات این، اداره گذرگاه باب الهوی، تنها گذرگاه مرزی برای انتقال کمک‌ها از ترکیه به شمال سوریه، از اظهارات مارک لوکوک معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در مورد وجود چالش‌های بزرگ پیش روی ورود کمک‌ها انتقاد کرد و آن را «غیرمسئولانه» توصیف کرد.

مدیریت این گذرگاه در بیانیه ای گفت که این اظهارات «غیرمسئولانه» کاملاً مردود هستند و ما نمی‌دانیم که معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در این اظهارات به چه چیزی استناد کرده‌است.

لوکوک در جریان جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد وضعیت سوریه (چهارشنبه) گفته بود، کاروان‌های بشردوستانه که از باب الهوی عبور می‌کردند با چالش‌های بزرگی در طرف سوریه روبرو شدند و به‌طور قابل توجهی به تأخیر افتادند و کاروان‌ها مجبور به بازگشت کامل شدند.

مدیریت این گذرگاه اظهار داشت که «از زمان از سرگیری ورود کمک‌های سازمان ملل در ماه ژوئیه گذشته، ما اقدامات مختلفی را برای تسهیل حرکت کاروان‌ها به مناطق آزادشده در شمال غربی سوریه انجام داده‌ایم».

بر اساس این بیانیه، اقدامات شامل بسیج کلیه کادرهای این گذرگاه از جمله کارمندان گمرک، پلیس و بقیه بخش‌های مربوطه بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای