سقوط ارزش ریال ایران همزمان با افزایش تنش با آمریکا

سقوط ارزش ریال ایران همزمان با افزایش تنش با آمریکا

یکشنبه, 20 سپتامبر, 2020 - 14:30

ارزش ریال ایران روز یکشنبه، یک روز پس از اعلام دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اعمال مجدد همه تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران، در بازار غیررسمی در برابر دلار آمریکا به شدت سقوط کرد،

سایت Bonbast.com که بازار غیررسمی را رصد می‌کند، گزارش داد که دلار امروز با قیمت ۲۷۳ هزار ریال در مقایسه با ۲۶۷ هزار و ۸۰۰ ریال روز شنبه عرضه شد.

ایران این اقدام ایالات متحده را «باطل و غیرقانونی» توصیف کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز شنبه به شورای امنیت گفت که نمی‌تواند اقدامی دربارهٔ اعلامیه آمریکا انجام دهد زیرا «به نظر می‌رسد در این مورد تردید وجود دارد».

سه طرف اروپایی توافق هسته ای - فرانسه، بریتانیا و آلمان - امروز در بیانیه ای گفتند که هرگونه تصمیم یا اقدامی که برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل اتخاذ شود «هیچگونه اثر قانونی نخواهد داشت» زیرا واشینگتن از سازوکاری در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ منعقد شده بین

ایران و قدرت‌های جهانی که ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از آنها خارج شده‌است.

با وجود این، ترامپ قصد دارد با صدور دستور اجرایی به وی اجازه دهد تحریم‌های آمریکا را علیه هر کسی که تحریم‌ها علیه ایران را نقض کند، اعمال کند.

وزارت امور خارجه ایران تلاش‌های واشینگتن را «بی فایده و بی اثر» توصیف کرد و افزود: «رویکرد آمریکایی تهدید بزرگی برای صلح و امنیت بین‌المللی و تهدیدی بی‌سابقه برای سازمان ملل و شورای امنیت است».

این وزارتخانه در بیانیه ای بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت: «ایران تأکید می‌کند که اگر ایالات متحده به‌طور مستقیم یا با همکاری تعدادی از متحدان خود اقدامی در راستای این تهدیدها انجام دهد، با یک پاسخ جدی روبرو خواهد شد و باید تمام عواقب خطرناک آن را تحمل کند».

ریال ایران در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۹ درصد ارزش خود را از دست داده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای