انتقاد پمپئو از اروپایی‌ها به دلیل پایبندی به «توافق هسته‌ای مضحک»

انتقاد پمپئو از اروپایی‌ها به دلیل پایبندی به «توافق هسته‌ای مضحک»

یکشنبه, 20 سپتامبر, 2020 - 21:00

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت که دولت‌های اروپایی که از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کنند، همچنان در توافق هسته‌ای احمقانه سال ۲۰۱۵ باقی مانده‌اند، در عین حال، هیچ گزینه دیگری برای جلوگیری از فروش تسلیحات متعارف جدید به ایران پیشنهاد نکرده‌اند.

پمپئو علی‌رغم مخالفت کشورهای اروپایی، بامداد یکشنبه به وقت تهران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام تحریم‌های سازمان ملل از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته شده‌است.

پمپئو در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت: «اروپایی‌ها به این امر ملحق نشده‌اند. آنها می‌دانند که ما حق داریم. آنها در گفتگوهای خصوصی به ما می‌گویند: ما نمی‌خواهیم فروش اسلحه به ایران برگردد. آنها حتی در نامه ای ابراز داشتند که آنها بسیار نگران فروش اسلحه هستند، اما حمایت نکردند».

وزیر امور خارجه آمریکا به مواردی مانند آن‌که این نامه توسط چه کسی ارسال یا وی چه زمانی آن را دریافت کرده، اشاره ای نکرد.

پمپئو در اعلامیه بامداد یکشنبه، ضمن اعلام بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، خواستار همکاری کشورهای عضو سازمان ملل برای همراهی با تحریم‌ها شده‌است.

اکثر کشورها می‌گویند دولت ترامپ صلاحیت مطالبه پیروی از قانون «اسنپ بک / مکانیسم ماشه» برای اعمال تحریم‌ها را ندارد زیرا در سال ۲۰۱۸ از توافق برجام خارج شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای