کمین در قلب بغداد‌ رهبر داعشی را به دام انداخت

کمین در قلب بغداد‌ رهبر داعشی را به دام انداخت

او نبردها علیه نیروهای عراقی را در کرکوک فرماندهی می‌کرد.. و در آستانه تصدی سمت جدید خود دستگیر شد
دوشنبه, 21 سپتامبر, 2020 - 10:30

کمین مستحکم نیروهای امنیتی عراق یکی از رهبران داعش را در قلب بغداد و در آستانه تصدی پست جدیدی در سازمان، به دام انداخت. در همین رابطه، واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق، از خنثی سازی نقشه تروریست‌ها برای حمله به زایران اربعین خبر داد.

در بیانیه این واحد که روز یکشنبه  منتشر شده آمده که دستگاه امنیت ملی عراق طی یک عملیات دقیق و ویژه و براساس اطلاعات امنیتی و با تعقیب دقیق تررویست‌ها یک عنصر مهم داعش را در بغداد دستگیر کرده‌است.

این بیانیه افزوده که فرد مزبور اخیراً از استان‌های شمالی عراق وارد بغداد شده تا یک منصب مهم نظامی در تشکیلات داعش را تحویل بگیرد که در کمین نیروهای عراقی افتاده‌است.

در این بیانیه آمده که فرد بازداشت شده در حال مقدمه چینی برای انجام عملیاتی تروریستی علیه زایران اربعین بوده‌است.

این بیانیه تأکید کرده که این فرد پس از بازداشت به انجام عملیات علیه دستگاه‌های امنیتی عراق در استان کرکوک در دوره جنگ با داعش اعتراف کرده‌است.

در همین راستا، سازمان اطلاعات وزارت کشور عراق روز یکشنبه در عملیاتی مشترک با آسایش (نیروهای امنیتی اقلیم کردستان) سلیمانیه «تک تیرانداز جنوب» در گروه تروریستی داعش را دستگیر کردند.

سازمان اطلاعات وزارت کشور عراق در بیانیه ای گفت: «واحدهای اداره اطلاعات بغداد با هماهنگی نیروهای اطلاعاتی آسایش سلیمانیه، در عملیات اطلاعاتی مشترکی یکی از تروریست‌های داعشی که مطابق با ماده ۴ تروریسم و به اتهام عضویت در گروه تروریستی داعش تحت تعقیب بود دستگیر کردند».

در ادامه این بیانیه اشاره شده که این تروریست داعشی در محدوده ای که داعش، ایالت جنوبی عنوان می‌کند فعالیت داشت و ملقب به تک تیرانداز جنوب بود.

بیانیه سازمان اطلاعات وزارت کشور عراق افزود که این تروریست در تحقیقات اولیه اعتراف کرد که در عملیات‌های تروریستی علیه نیروهای امنیتی و غیر نظامیان شرکت داشته و همچنین با عناصر داعش در بخش الفلوجه و منطقه الزیدان ارتباط داشته‌است.

از سوی دیگر، فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق روز یکشنبه تأکید کرد که حملات هوایی علیه عناصر گروه تروریستی داعش با همکاری ائتلاف بین‌المللی به صورت مستمر و فزاینده ای ادامه دارد.

تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق ضمن اشاره به افزایش حملات هوایی با همکاری ائتلاف بین‌المللی تأکید کرد که پروازهای شناسایی نیز در محورهای مختلفی از اماکن حضور عناصر داعش ادامه دارد.

وی افزود که اقدام نیروهای ائتلاف بین‌المللی در زمینه هماهنگی با نیروهای امنیتی عراق در حملات هوایی علیه داعش و داده‌های اطلاعاتی که از طریق عملیات شناسایی در اختیار نیروهای عراقی قرار می‌دهد مهم است.

الخفاجی با بیان اینکه حملات هوایی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در حمایت از نیروهای امنیتی عراق بسیار مهم است اشاره کرد که جامعه بین‌المللی از سال ۲۰۱۴ و به درخواست دولت عراق و برای ریشه کن کردن این گروه تروریستی دارای افکار تندرو با عراق همکاری می‌کند.

سخنگوی فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق تصریح کرد که ائتلاف بین‌المللی به نیروهای عراقی آموزش، سلاح و تجهیزات داد و این امر موجب شد تا اکنون عراق بتواند بر خود تکیه کند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مستشاران پس از آموزش‌هایی که به نیروهای عراقی دادند و پایگاه‌های اساسی که برای نیروهای عراقی ساختند کشور را ترک کردند، ائتلاف بین‌المللی را شریک عراق در مبارزه با گروه تروریستی داعش دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای