فرانسه در اعتراض به نقض حقوق بشر سفیر ایران را احضار کرد

فرانسه در اعتراض به نقض حقوق بشر سفیر ایران را احضار کرد

جمعه, 25 سپتامبر, 2020 - 21:15

وزارت امور خارجه فرانسه امروز جمعه در اعتراض به نقض جدی و مستمر حقوق بشر در ایران، سفیر تهران در پاریس را احضار کرده‌است.

خبرگزاری رویترز به نقل از ۳ منبع آگاه آورده‌است که طرف فرانسوی مراتب اعتراض خود را نسبت به کارنامه حقوق بشر به بهرام قاسمی سفیر ایران در پاریس ابلاغ کرده و در ازای این موضوع ابراز نگرانی کرده‌است.

 رویترز می‌نویسد: «فرانسه معمولاً دربارهٔ وضعیت حقوق بشر در ایران اظهار نظر علنی نمی‌کند، اما ژان-ایو لودریان وزیر خارجه این کشور، سه روز پیش گفت برای رسیدگی به بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران، به دنبال تظاهرات آبان سال گذشته، باید اقدام بیشتری صورت گیرد».

 یک مقام وزارت خارجه فرانسه از پاسخ گویی صریح دربارهٔ چگونگی اقدام مشترک سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا مشترکاً دربارهٔ مسایل حقوق بشری مرتبط با زندانیان سیاسی و دوتابعیتی‌ها در ایران، امتناع کرده‌است.

اَنیِس ون در مول سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه هم امروز گفت، فرانسه مکرراً نگرانی خود را از نقض شدید و مداوم حقوق بشر در ایران اعلام کرده‌است.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه همچنین گفت: «بسیاری از دیگر شرکای ما از جمله بریتانیا و آلمان نگرانی‌های مشابهی دارند و سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان تصمیم گرفته‌اند در مورد رعایت موازین حقوق بشر در ایران و رفتار با زندانیان سیاسی و شهروندان دو ملیتی که در آنجا بازداشت شده‌اند، دخالت کنند.

بر اساس گفته یکی از منابع رویترز، سه قدرت اروپایی در این باره به‌طور مشترک اقدام کرده‌اند تا به ایران هشدار دهند که اقدامات تهران در نقض حقوق بشر می‌تواند به روابط ایران با این سه کشور اروپایی آسیب برساند.

دو منبع دیگر به رویترز گفته‌اند که سفیر ایران روز پنجشنبه به وزارت امور خارجه فرانسه احضار شد.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای