ترکیه از آمادگی خود برای توافق با مصر بر سر ترسیم مرزهای دریایی خبر داد

ترکیه از آمادگی خود برای توافق با مصر بر سر ترسیم مرزهای دریایی خبر داد

شنبه, 26 سپتامبر, 2020 - 00:00

ترکیه بار دیگر از پایبندی خود به گفتگو برای تقسیم عادلانه منابع طبیعی در شرق مدیترانه و تمایل خود برای امضای توافق‌نامه برای تعیین مرزها با مصر خبر داده‌است. در عین حال گفته که این مسئله به موضع قاهره بستگی دارد.

ترکیه همچنین از اتحادیه اروپا و طرف‌های مختلف مربوطه خواست که به موضع خود و حقوق ترک‌های قبرس احترام بگذارد.

شورای امنیت ملی ترکیه حمایت خود را از گفتگو برای تقسیم عادلانه منابع طبیعی در شرق مدیترانه اعلام کرد و گفت مردم ترکیه مانند گذشته در حفاظت از حقوق و منافع خود در خشکی، دریا و هوا کوتاهی نخواهند کرد.

این شورا در بیانیه ای پنجشنبه شب - جمعه در پایان جلسه خود به ریاست رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «ما از گفتگو در همه مجامع در مورد تقسیم عادلانه منابع طبیعی در شرق دریای مدیترانه حمایت می‌کنیم».

 این شورا از کشورهایی که «خلاف قانون و معاهدات بین‌المللی حرکت کنند و جزایر دریای اژه (با اشاره به یونان) را مسلح کنند» خواست تا در حل اختلافات منطقی باشند.

این بیانیه افزوده‌است که آنکارا در همه اختلافات منطقه ای و جهانی همیشه در کنار حقیقت و عدالت است و در مورد شرق مدیترانه نیز همین موضع را اتخاذ می‌کند.

این بیانیه حاکی از آن است که در این نشست همچنین در مورد فعالیت‌های بازیگران با هدف افزایش تنش در مورد اختلاف دیدگاه‌ها در زمینه حوزه‌های صلاحیت دریایی در شرق مدیترانه بحث شده‌است.

 ترکیه از همه نهادها به رهبری اتحادیه اروپا و همه کشورهای مرتبط با درگیری خواست که به موضع اصولی ترکیه و حقوق و منافع ترک‌های قبرس در قبرس شمالی احترام بگذارند.

در همین رابطه، سلیم یاووز قیران مشاور وزیر خارجه ترکیه از آمادگی کشورش برای توافق با مصر بر سر ترسیم مرزهای اقتصادی ویژه در دریای مدیترانه خبر داد.

او طی نشستی موسوم به چشم‌انداز عدالت و همکاری در شرق مدیترانه در آنکارا گفت که کشورش با چند کشور مشرف بر دریای مدیترانه از جمله مصر نشست‌هایی به منظور تعیین و ترسیم مناطق نفوذ دریایی داشته‌است.

او گفت: «در این ارتباط، نشستی با مصر داشتیم و ما آماده‌ایم نشست‌ها و دیدارهای دیگری نیز داشته باشیم و این آمادگی را نیز داریم که تفاهم‌نامه تعیین منطقه اقتصادی ویژه با قاهره امضا کنیم و منتظر موضع مصر هستیم».

مشاور چاووش‌اوغلو گفت که ترکیه بر این باور است که همکاری در شرق دریای مدیترانه به نفع همه کشورهای مشرف بر این منطقه آبی است و همواره بر حل اختلافات با گفت‌وگو تأکید دارد.

از سوی دیگر، گل نور ایبت مشاور ارشد ریاست جمهوری جمهوری ترکیه گفت که مسئله شرق مدیترانه به گونه ای گسترش یافته‌است که تمام مدیترانه را شامل می‌شود و آنچه در این امر سهیم بود تلاش یونان و قبرس برای مقابله با این مسئله با «رویکرد افراطی» بود.

 ایببت با تأکید بر لزوم همکاری و برابری در مسئله شرق مدیترانه تأکید کرد که ثبات موجود در دریای مدیترانه مورد تهدید قرار گرفته و این مسئله «فقط مربوط به استخراج و اکتشاف منابع انرژی نیست، بلکه به یک سری از موضوعات مورد توجه سایر کشورها نیز تبدیل شده‌است و مسائل فعلی در سراسر منطقه رشد و گسترش یافته‌است».

در همین زمینه، ژنرال بازنشسته ترک علی آر، به دولت ترکیه را در مورد دخالت این کشور در چندین جبهه درگیری در شرق مدیترانه هشدار داد و تأکید کرد که نجات از همه بن‌بست‌ها در همکاری با مصر در مورد شرق مدیترانه و کوتاهی ترکیه از پرونده اخوان المسلمین است که آنکارا را با مشکلات زیادی روبرو کرده‌است.

 آر اضافه کرد که مشارکت ترکیه در چند جبهه درگیری می‌تواند آن را در معرض سقوط در دام توطئه‌ها و محاصره کشورهایی قرار دهد که با آن درگیر هستند و ممکن است اتحادیه اروپا و آمریکا ترکیه را وادار به دادن امتیاز کنند.

وی در مصاحبه مطبوعاتی با بیان این که رژیم کنونی در ترکیه این کشور را در انزوا و تحت فشار در شرق مدیترانه قرار داده‌است و گفت: «دادن امتیازات در پرونده مدیترانه و قبرس، ضمن ایجاد سازوکارهای همکاری منطقه ای با مصر ضروری است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای