آغاز گفتگوهای عراق و ایران همزمان با تشدید تنش بین تهران و واشنگتن

آغاز گفتگوهای عراق و ایران همزمان با تشدید تنش بین تهران و واشنگتن

فؤاد حسین در آغاز سفر دو روزه به ایران با ظریف دیدار کرد
شنبه, 26 سپتامبر, 2020 - 20:00

فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق، امروز (شنبه) سفری دو روزه به تهران را آغاز کرد، این سفر در سایه تشدید تنش میان آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها و ترس از اینکه عراق از به عنوان میدانی برای عرضه این تنش استفاده شود، صورت می‌گیرد.

 طبق اعلام وزارت امور خارجه ایران، قرار است سفر حسین با هدف تقویت روابط دوجانبه و سازوکارهای اجرای توافق‌نامه‌های منعقد شده بین دو کشور در سفر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به پایتخت ایران در ژوئیه گذشته، باشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، حسین دیدار خود را با ملاقات با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف آغاز کرد و طی آن دربارهٔ «موضوعات مورد اهتمام مشترک» گفتگو شد.

این خبرگزاری به نقل از مرکز رسانه وزارت امور خارجه گفت که حسین در سفر فعلی خود «مکانیزم‌های اجرای توافق‌نامه‌های منعقده بین دو کشور در سفر نخست‌وزیر عراق مصطفی الکاظمی به ایران» را مورد بحث قرار خواهد داد، بدون اینکه مشخص کند این توافق‌نامه چیست و شامل چه چیزی می‌شود.

 الکاظمی در یک کنفرانس مطبوعاتی با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، پس از مذاکرات دو جانبه در ژوئیه گذشته، متعهد شده بود، عراق «اجازه» تهدید علیه ایران از داخل عراق را نخواهد داد.

الکاظمی بعداً از واشنگتن دیدار کرد و در آنجا با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و کارمندان دولت وی گفتگو کرد که در مورد حضور آینده نیروهای آمریکایی در عراق و تقویت روابط واشنگتن و بغداد بود.

عراق در تلاش است تا از تبدیل این کشور به عرصه رویارویی ایالات متحده و ایران، جلوگیری کند.

از زمان کشتن قاسم سلیمانی توسط آمریکا تاکنون، عراق شاهد حملاتی از سوی گروه‌هایی بوده‌است که گمان می‌رود با اطلاعات ایران در ارتباط بوده و پایگاه‌هایی را در آنجا در نزدیکی آمریکایی‌ها مستقر کرده‌اند.

 چند روز پیش، واشنگتن تهدید کرد که در صورت ادامه حملات «کاتیوشا»، سفارت خود را در پایتخت عراق تعطیل خواهد کرد.

اعتقاد بر این است که وزیر امور خارجه عراق، در سفر فعلی خود به تهران، در مورد همه این مسائل و چگونگی در امان نگه داشتن کشورش از پیامدهای رویارویی ایران و آمریکا، بحث خواهد کرد.

این نخستین سفر وزیر خارجه عراق به تهران از زمان تصدی مسئولیت وی است. ظریف، همتای ایرانی وی، ژوئیه گذشته، قبل از سفر الکاظمی به تهران، از پایتخت عراق و اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق دیدار کرده بود.

چند روز پیش، برهم صالح رئیس‌جمهور عراق در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که امسال به دلیل بیماری همه گیر کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود، گفت: «ما نمی‌خواهیم عراق عرصه درگیری‌ها و تسویه حساب دیگران باشد».

وی افزود، «جنگ‌ها، محاصره، تروریسم و نقض حاکمیتی که عراق که تاکنون پشت سر گذاشته‌است به اندازه کافی زیاد است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای