پرده‌برداری از مذاکرات غیرمستقیم بین خارطوم و تل‌آویو در ابوظبی

پرده‌برداری از مذاکرات غیرمستقیم بین خارطوم و تل‌آویو در ابوظبی

هشدار نسبت به انحلال ائتلاف حاکم در سودان به دلیل مسئله عادی‌شدن با اسرائیل
یکشنبه, 27 سپتامبر, 2020 - 09:00


یک مقام ارشد سودانی از برگزاری مذاکرات غیرمستقیم بین دولت سودان و یک مقام اسرائیلی در ابوظبی در جریان مذاکرات هیئت‌های سودانی و آمریکایی خبر داد، در همین حال، صحنه سیاسی سودان شاهد دو قطبی شدید بین مخالفان و طرفداران عادی سازی با اسرائیل در ائتلاف حاکم در سودان تحت چتر «اعلامیه نیروهای آزادی و تغییر» است.

عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان و هیئت وزیران با یک تیم آمریکایی موضوع حذف سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم و مسئله صلح با اسرائیل را هفته گذشته به مدت سه روز در امارات متحده عربی بررسی کردند.

این مقام که ترجیح داد ناشناس بماند، گفت که مذاکرات با مقامات اسرائیلی از طریق هیئت آمریکایی انجام شده‌است که به نوبه خود جزئیات را به دو طرف اسرائیلی و سودانی منتقل کرده‌است.

وی افزود: «هیئت وزیرانی که مذاکرات را رهبری می‌کردند در مورد حذف سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم و امضای توافق‌نامه صلح با اسرائیل به نتایج نهایی نرسیدند و بحث دربارهٔ این دو موضوع ادامه دارد و متوقف نخواهد شد».

پس از بازگشت البرهان، شورای حاکمیت انتقالی با صدور بیانیه ای به آینده صلح عرب‌ها و اسرائیل، نقش سودان در دستیابی به این صلح و تأکید سودان بر حق ملت فلسطین در تأسیس کشور خود مطابق با چشم‌انداز راه حل دو کشور اشاره کرد.

فیصل محمد صالح وزیر اطلاع‌رسانی، سخنگوی دولت، در جریان رایزنی‌ها گفت که هیئت وزیران به ابوظبی مأموریتی برای بحث در مورد رابطه با اسرائیل ندارد و مأموریت آن محدود به مذاکره با طرف آمریکایی دربارهٔ حذف سودان از لیست تروریسم است.

از زمان آغاز مذاکرات ابوظبی، مسئله عادی سازی با اسرائیل به موضوعی داغ تبدیل شده‌است که در کریدورهای سیاست سودان، بین طرفداران و مخالفان عادی سازی جریان دارد و کمال بولاد رئیس شورای مرکزی ائتلاف حاکم - آزادی و تغییر – نیز گفت که این شورا خواستار یک جلسه سه جانبه شامل شوراهای حاکمیت و وزرا خواهد شد تا جزئیات مذاکرات را با دولت آمریکا، و تفسیر آنچه در رابطه با اسرائیل به‌طور گسترده در جریان است، روشن شود.

بولاد به مواضع ائتلاف خود و موضع اعلام شده توسط نخست‌وزیر عبدالله حمدوک مبنی بر این که «دولت موقت مجاز به تصمیم‌گیری در مورد عادی سازی روابط با اسرائیل نیست» پایبندی داشت، موضعی که وزیر امور خارجه آمریکا هنگام سفر خود به خارطوم در ماه اوت گذشته از آن مطلع شد.

بولاد نسبت به اقدام نابهنجار و بدون اجماع و مشکل ساز در صحنه سیاسی کشور هشدار داد و گفت که ممکن است منجر به صف بندی جدید نیروهای سیاسی در ائتلاف حاکم شود.

در حالی که منابع برجسته در ائتلاف حاکم گفتند، هیئت دولت با یک منطق «عملی و منفعت طلبانه» که مبتنی بر چشم‌انداز روشنی از سیاست خارجی کشور نبود، با هیئت آمریکایی برخورد کرد.

 منابع ارشد با بیان اینکه بخش نظامی در شورای حاکمیت همچنان به حرکت در میان نیروهای سیاسی ادامه می‌دهد تا آنها را در حمایت از عادی سازی روابط با اسرائیل متقاعد کند، گفت: وی اقدامات خود را برای ترغیب به عادی سازی متوقف نخواهد کرد.

این همان چیزی است که عادل خلف الله رهبر حزب بعث سوسیالیست عرب، در کانالهای «ارتباط پنهانی» بین بخش نظامی در قدرت انتقالی و اسرائیل، که در زمان دیدار البرهان و نتانیاهو در فوریه گذشته در عنتیبی در جریان بود، به آن اشاره کرد.

حزب امت ملی اما اعلام کرد که عادی سازی با اسرائیل را رد می‌کند و محمد المهدی الحسن رئیس دفتر سیاسی آن گفت که بحث طولانی دربارهٔ عادی سازی در نهادهای دولتی، از جمله مذاکرات ابوظبی، بدون نظرخواهی از افکار عمومی صورت گرفت.

حزب کمونیست سودان نیز با عادی سازی روابط با اسرائیل موافقت نمی‌کند و این موضعی است که سخنگوی این حزب، آمال الزین، به «الشرق الاوسط» ابراز کرده‌است، مبنی بر این که موضع اصلی حزب او بر اساس امتناع از ظلم و ستم به مردم و اشغال سرزمین‌های آنها است. وی ادامه داد: «ما آنچه را که اکنون در پشت سیاست‌های برخی محورها از جمله عادی سازی با دولت صهیونیستی اتفاق می‌افتد، بدون اطلاع سودان را رد می‌کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای