انتقاد ایران از سیستانی در عراق جنجال به پا کرد

انتقاد ایران از سیستانی در عراق جنجال به پا کرد

واکنش عراقی‌ها به انتقاد نماینده خامنه‌ای
یکشنبه, 27 سپتامبر, 2020 - 22:30

 یادداشت انتقادی که توسط حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه ایرانی «کیهان» نزدیک به علی خامنه ای رهبر ایران نگاشته شده‌است، جنجال گسترده‌ای و واکنش‌های خشمگینی را در عراق ایجاد کرد، به طوری که «بی‌ادبانه و نامناسب برای شأن مرجع عالیقدر شیعیان» شمرده شد.

علی‌رغم اظهار احترامی که نویسنده برای مرجع سیستانی ذکر کرده، اما این یادداشت منتشرشده در روز شنبه پنجم مهر (۲۶ سپتامبر) خالی از انتقادات «نرم» از سیستانی و دفترش در پی دیدار وی با جنین هینیس پلاسخارت نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق در ۲۳ شهریور (۱۳ سپتامبر) نبود.

پیش از این چندین اظهارات شریعتمداری در رابطه با عراق و منطقه عربی واکنش‌های مشابهی را در عراق برانگیخته بود.

در مقابل انتقادات تند مقلدان مرجع سیستانی از این نوشته، نزدیکان جناح‌های مسلح عراقی وفادار به ایران، از طریق تریبون‌های مجازی مختلف خود، سعی در انکار یادداشت و به حداقل رساندن آن داشتند، آنها یک بار آن را «ساختگی» و «غیرموجود» قلمداد کردند و در جایی ترجمه «ضعیف» از زبان فارسی را.

منتقدان یادداشت ایرانی استدلال ی‌کنند که اگر این یادداشت به قلم یک غیرایرانی نوشته می‌شد جناح‌های «نیابتی» و پیروان آنها به بهانه دفاع از مرجعیت دینی، بهره‌برداری زیادی از آن می‌کردند.

اگرچه نویسنده مقاله به درخواست مرجع برای نظارت سازمان ملل و نظارت بین‌المللی بر انتخابات عمومی پارلمانی که برای ژوئن ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده اعتراض داشت، اما ناظران معتقدند که این اعتراض شامل مواردی است که در جلسه مرجع و نماینده سازمان ملل ذکر شده، از جمله درخواست صریح این مرجع از دولت عراق برای مقابله با سلاح کنترل نشده و محدود کردن آن به دست دولت و به عدالت کشاندن قاتلان معترضان.

ناظران معتقدند انتقادات مطرح شده «با توجه به نزدیکی روزنامه به دفتر رهبر ایران، با علم و آگاهی بالاترین مقامات ایرانی صورت گرفته‌است».

در بازگشت به یادداشت شریعتمداری که حول محور درخواست سیستانی برای نظارت بر انتخابات زودهنگام عراق توسط سازمان ملل می‌چرخد، به طوری که همه را به باد انتقاد گرفته، از جمله سازمان ملل که آن را «نیازمند صلاحیت» دانسته‌است.

 وی نوشت: «با عرض پوزش باید به محضر ایشان عرضه داشت این درخواست اولاً؛ دون شأن و جایگاه برجسته و قابل احترام حضرت آیت‌الله سیستانی است. در واقع این سازمان ملل است که برای توجیه صلاحیت خود به تأیید حضرت ایشان نیاز دارد و ثانیاً؛ با جایگاه و منزلت عراق به عنوان یک کشور مستقل که استقلال و آزادگی خود را با ایثارها، از خودگذشتگی‌ها، خون‌دادن‌ها و خون‌دل خوردن‌های مردم شریف و مخصوصاً جوانان غیور آن سرزمین مقدس به دست آورده‌است، همخوانی ندارد».

وی افزود: «دعوت از سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات یک کشور، اعلام ورشکستگی آن کشور، بدبینی به ملت و خوشبینی به بیگانگان است و بدیهی است که این دو مقوله از ساحت‌قدسی حضرت آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر جهان تشیع به دور است».

این نویسنده ایرانی اظهار کرد که «سازمان ملل برخلاف آنچه ادعا می‌کند، نه فقط در جهت تأمین صلح جهانی حرکت نمی‌کند بلکه به صورت یک اهرم فشار، در اختیار قدرت‌های زورگو، مخصوصاً آمریکا و متحدان غربی و عبری و عربی آن قرار دارد».

وی در پایان گفت: «نگارنده با شناخت اجمالی ولی متقنی که از حضرت آیت‌الله سیستانی و هوشمندی آمیخته به حکمت معظم‌له دارد، به جد بر این باور است که در گزارش ملاقات ایشان با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل اشتباهی رخ داده‌است و دفتر حضرت آیت‌الله در گزارش ملاقات بی‌دقتی کرده‌است و انتظار آن است که دفتر معظم‌له این بخش از گزارش ملاقات یادشده را تصحیح کند».

دفتر مرجع سیستانی به نویسنده یادداشت یا روزنامه، پاسخی نداده‌است که خط مشی همیشگی مرجع بوده‌است، زیرا غالباً از پاسخ دادن به رسانه‌ها طفره می‌رود.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای