توافق‌نامه صلح تاریخی در سودان.. مهم‌ترین بندهای توافق خارطوم و جنبش‌های مسلح

توافق‌نامه صلح تاریخی در سودان.. مهم‌ترین بندهای توافق خارطوم و جنبش‌های مسلح

یکشنبه, 4 اکتبر, 2020 - 08:00

دولت سودان و گروه‌های مسلح (جبهه انقلاب) توافقنامه نهایی صلح را با حضور طرفین درگیر در شهر جوبا پایتخت سودان جنوبی امضا کردند.

در این توافق هشت پروتوکل پیش‌بینی شده‌است که مباحث برپایی امنیت، مسئله زمین‌های متعلق به قبائل، عدالت در دوره انتقالی، جبران ضرر و زیان، بادیه نشینان، منابع طبیعی، تقسیم قدرت و در آخر مسئله آوارگان و پناهندگان را در بر می‌گیرد.

به گزارش الشرق الاوسط، مهمترین بندهای این توافق بدین شرح است:

* به جبهه انقلاب ۳ کرسی در شورای حاکمیت انتقالی، ۵ وزیر در دولت اجرایی، علاوه بر ۷۵ کرسی در پارلمان انتقالی تخصیص یافت.

* تمدید دوره انتقالی برای ۳۹ ماه که با امضای نهایی صلح (دیروز) قابل اجرا خواهد بود.

* ادغام مبارزان جنبش‌های مسلحانه در ارتش سودان در ۳ مرحله و با پایان یافتن دوره انتقالی پایان می‌یابد.

* اعطای ۴۰٪ اختیارات در منطقه دارفور به گروه‌های مسیر دارفور، ۳۰٪ به دولت انتقالی، ۱۰٪ به جنبش‌های دارفور که این توافق‌نامه را امضا کرده‌اند و ۲۰٪ از اختیارات به افراد ذیربط. پست‌های خدمات مدنی، دادگستری، دادسرای عمومی و سفرا به جبهه انقلاب اختصاص یافتند.

* این توافق‌نامه رهبران جنبش‌های مسلحانه را از ماده ۲۰ سند قانون اساسی مبنی بر این که هر کسی که دارای منصب در دولت انتقالی است، از شرکت در انتخابات آینده منع می‌کند.

* از برجسته‌ترین جنبش‌های مسلح امضا شده: جنبش عدالت و برابری به رهبری جبریل ابراهیم و ارتش آزادیبخش سودان به رهبری منی ارکو مناوی، جنبش مردمی شمال به رهبری مالک عقار، به همراه سایر جناح‌های کوچک در ائتلاف جبهه انقلاب.

* جنبش آزادیبخش سودان - شمال به رهبری عبدالعزیز الحلو، و جنبش آزادیبخش سودان به رهبری عبدالواحد محمد نور، در مراسم امضای این توافق غایب بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای