واکنش‌ها به مقایسه اقتصاد ایران با آلمان توسط روحانی ادامه دارد

واکنش‌ها به مقایسه اقتصاد ایران با آلمان توسط روحانی ادامه دارد

کاربران توییتر اظهارات روحانی را فریبکاری و بازی با اعداد دانستند
یکشنبه, 4 اکتبر, 2020 - 11:45

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، روز شنبه ۱۲ مهر گفت که با وجود مشکلات پیش‌آمده در دوران بحران کرونا «وضع اقتصاد ایران از وضعیت آلمان بهتر است». این اظهارات اما با تمسخر گسترده در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، روحانی که در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا سخنرانی می‌کرد، بدون ارائه آمار وضعیت اقتصادی ایران گفت بر اساس گزارش‌های منتشره دربارهٔ پیامدهای کرونا «اقتصاد آلمان با این که تحریم نیست، ۵٫۲ درصد کوچک‌تر می‌شود»، ولی «اقتصاد ما حتماً شرایط بهتری خواهد داشت و خیلی پایین‌تر از این رقم‌هایی است که الان برای آلمان اعلام شده‌است».

این در حالی است که داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در حال انقباض است و وضعیت به هیچ وجه به‌سامان نیست.

خبرگزاری دویچه وله آلمان به این اظهارت واکنش نشان داد و نوشت: مقایسه اقتصاد در حال ورشکستگی ایران با بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا کار چندان قابل دفاعی نیست؛ صادرات آلمان در ماه مه، با وجود کاهش شدید به دلیل اوج‌گیری کرونا، بیش از ۸۰ میلیارد یورو بود که به تنهایی بیش از دو برابر کل صادرات ایران در تمام سال ۹۸ است.

سایت یورونیوز نیز به تحلیل آماری این داده‌ها پرداخت و نوشت: البته این در شرایطی است که نرخ بیکاری آلمان از ۳٫۹ درصد در سال گذشته میلادی به ۳٫۵ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش می‌یابد ولی نرخ بیکاری ایران از ۱۶٫۳ درصد به ۱۶٫۷ درصد افزایش خواهد یافت. اما در همین مدت، نرخ تورم آلمان از ۰٫۳ درصد در سال گذشته میلادی به ۱٫۲ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش می‌یابد ولی نرخ تورم ایران از ۳۴٫۲ درصد به ۳۳٫۵ درصد کاهش خواهد یافت.

این بخش از سخنان روحانی در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشت و با توجه به اوضاع بحرانی و رو به فروپاشی اقتصاد ایران اغلب با کنایه و تمسخر روبرو شد.

شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی تصویری کنایه آمیز را در این باره به نمایش گذاشته‌اند که نشان می‌دهد مردم آلمان در سفارت ایران صف کشیده‌اند و منتظر ویزای ایران هستند.

صفحه توئیتری قیمت روز ارز و طلا در پیامی به کنایه نوشت در بحران کرونا «کسی که شغل، درآمد و قدرت خرید ندارد، بیکار، کم‌درآمد و فقیرتر نخواهد شد».

یک کاربر نوشته‌است: «روحانی امشب با حرفاش ثابت کرده که عقلش دیگه کار نمیکنه».

یک کاربر دیگر معتقد است: «حسن روحانی امروز با نوعی فریبکاری و بازی با اعداد، ضمن مقایسه رشد منفی اقتصاد آلمان در دوران کرونا با ایران گفته وضعیت ما بهتر از آلمان است. خود روحانی می‌داند این فریبکاری است و اقتصاد آلمان با اقتصاد ج. ا فاصله نجومی دارد. مردم و اقتصاددانان هم می‌دانند. پس فریبکاری چرا؟».

یک کاربر دیگر نیز نوشته‌است: «میگن اقتصاد آلمان کنترل ادرارشو از دست داده».

کاربری در این باره گفته‌است: «آلمان ۱۳۰ میلیارد یورو برای پوشش ضرر و زیان ناشی از تعطیلات کرونایی هزینه کرد، تو ایرانم از ۹۶ تا الان ۱۵۰ میلیارد دلار فقط گم و گور شده».

در ادامه سیل توییت‌های کنایه آمیز، کاربری آورده است: «مرکل: حسن یه سر بیا پیشمون، اقتصاد آلمان شدیدا به تدبیر و امید شما محتاجه. فقط از قبل رییس جمهور کُنگو هم زنبیل گذاشته».

کاربر دیگری که عصبانی به نظر می‌رسد نوشته: «متوسط حقوق در آلمان ۲۰۰۰ یورو و متوسط حقوق در ایران ۱۳۰ یورو. دلار شده ۳۰ تومن مردک! اینها با این حرفهاشون به شعور ما توهین می‌کنند».

یک کاربر طرفدار جمهوری اسلامی نیز طی توییتی نوشت: «دلیل به سخره گرفته شدن جناب روحانی بابت این اظهارات، زیر سؤال بردن آمارهای رسمی توسط خودشان در گذشته‌است».

عبدالله رمضان زاده سخنگوی دولت محمد خاتمی نیز توییت کرده‌است: «آن رییس جمهوری، از ارزانتر بودن قیمت گوجه فرنگی در مغازه سر کوچه اش می‌گفت! و این رییس جمهوری، از بهتر بودن وضع رشد اقتصادی فعلی کشور از آلمان می‌گوید! خدایا به کدام گناه ما را چنین عذاب می‌دهی؟».

حسین کمالی دبیرکل حزب کار نیز در واکنش به سخنان روحانی گفته‌است: «به نظرم حسن روحانی حرف درستی زده، منتها یک گزاره مهم را مطرح نکرده و آن، آلمان پس از جنگ جهانی دوم است. در واقع وضعیت ما، شاید صرفا بهتر از «آلمان پس از جنگ جهانی دوم» باشد».

مرتضی افقه عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز نیز در این باره گفته‌است: «حتی یک بچه هم از شنیدن سخنان روحانی خنده‌اش می‌گیرد؛ مقایسه اقتصاد ایران و آلمان استهزا آمیز است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای