ایران به پرداخت ۱/۴ میلیارد دلار خسارت به خانواده لوینسون آمریکایی محکوم شد

ایران به پرداخت ۱/۴ میلیارد دلار خسارت به خانواده لوینسون آمریکایی محکوم شد

سه شنبه, 6 اکتبر, 2020 - 06:00

دادگاهی در ایالات متحده، ایران را به پرداخت ۱/۴ میلیارد دلار خسارت به خانواده رابرت لوینسون مأمور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا که در ۲۰۰۷ در جزیره کیش تحت سلطه ایران در خلیج ناپدید شد، محکوم کرد.

به گزارش رویترز، در این حکم که اواخر هفته گذشته صادر شد، تیموتی کلی قاضی دادگاه محلی ایالات متحده گفت که او در یک دستور تخصصی حکم می‌کند که «جریمه جبرانی» به مبلغ ۱۰۷ میلیون دلاری به خانواده روبرت لویناس پرداخت شود.

او همچنین حکم کرد که مبلغ یک میلیارد و سیصد میلیون دلار نیز به عنوان «خسارت جزایی» پرداخت شود.

خانواده لوینسون در بیانیه‌ای، از حکم قاضی استقبال کردند.

آنها در بیانیه ای تأکید کردند: «این حکم اولین قدم در پیگیری عدالت برای رابرت لوینسون، یک وطن‌پرست آمریکایی است که ربوده شد و بیش از ۱۳ سال است که رنج غیرقابل تصوری را متحمل می‌شود».

این بیانیه همچنین عنوان کرد که «تاکنون ایران با هیچ عقوبتی برای اقدامات خود مواجه نشده‌است. تصمیم قاضی کلی، باب را به خانه نخواهد آورد، اما امیدواریم که این حکم هشداری در برابر گروگانگیری‌های ایران باشد».

یکی از سخنگویان نمایندگی ایران در سازمان ملل حاضر به پاسخگویی فوری در این‌باره نشد.

خانواده لوینسون حدود شش ماه پیش اعلام کرد که بر اساس اطلاعاتی که از مقام‌های آمریکایی دریافت کرده به این نتیجه رسیده که او در دوران بازداشت در ایران درگذشته است.

حکومت ایران دست داشتن در ناپدید شدن رابرت لوینسون و درگذشت او در ایران را رد می‌کند و می‌گوید او سال‌ها پیش ایران را ترک کرده‌است.

رابرت لوینسون در ماه مارس سال ۲۰۰۷ از دبی به جزیره کیش در جنوب ایران رفت و در آنجا ناپدید شد.

در آنجا او ابتدا با داود صلاح الدین یک جنگجوی مسلمان آمریکایی که به ایران فرار کرده‌است، ملاقات کرده بود. داود صلاح الدین کسی است که سال‌ها پیش با اتهام قتل یکی از مسئولان سفارت ایران در آمریکا در سال ۱۹۸۰، روبه‌رو شده بود. این مقام مسئول منتقد انقلاب ایران بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای