فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر اعدام در ایران را محکوم کرد

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر اعدام در ایران را محکوم کرد

پنجشنبه, 8 اکتبر, 2020 - 20:00

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر روز پنجشنبه (۸ اکتبر) گفت «هیچ کس در ایران از مجازات اعدام در امان نیست و بیش از ۱۹۰ نفر در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ در ایران اعدام شدند».


ایران بعد از چین بالاترین آمار اعدام ها را ثبت کرده است. 


این گزارش افزود «آمار غیر رسمی که به دست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر رسیده بیانگر این است که دستکم ۲۵۱ نفر در ایران در ۲۰۱۹ اعدام شده اند».


 گزارش این نهاد که با همکاری یک سازمان حقوق بشری دیگر در ایران تنظیم شده در ۱۰ اکتبر، روز جهانی علیه اعدام منتشر می شود.


این گزارش افزود «اتهامات اکثریت قریب به اتفاق افرادی که با مجازات اعدام در ایران روبرو هستند بر اساس معاهده بین المللی حقوق مدنی و حقوق سیاسی «جرم بسیار خطرناک» نیست».


این گزارش به موارد اعدام در چند سال گذشته به دلیل همجنس گرایی و نوشیدن مشروبات الکلی و زنا اشاره کرد و افزود «ایران بیشترین آمار اعدام کودکان در جهان را دارد. در اغلب موارد حکم اعدام کودکان صادر می شود و متهمان پس از ۱۸ سالگی اعدام می شوند».


در این گزارش به اعدام ارسلان یاسینی به عنوان نمونه آشکار اعدام کودکان اشاره شده است. ارسلان جوان سی ساله در ۱۷ اوت در ارومیه اعدام شد. او در ۱۷ سالگی به اتهام قتل پدربزرگ و مادربزرگش روانه زندان شد.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر گفت ۹۰ جوان زیر ۱۸ سال در ۲۰۱۹ با مجازات اعدام روبرو بودند.


این گزارش گفت «مجازات اعدام در ایران شامل گروه های قومی (اتنیکی) مثل کردها و عرب ها و بلوچ ها و نیز اقلیت های دینی همچون سنی ها و بهایی ها و یارسانیان (اهل حق) نیز می شود».


اغلب اعدامی ها در ایران در زندان ها به دار آویخته می شوند و یا در ملا عام به وسیله جرثقیل اعدام می شوند.


گزارش فدراسیون جامعه های حقوق بشر خاطر نشان کرد «اتهامات متهمان عمدتا روشن نیست و اعترافات معمولا زیر شکنجه یا بدرفتاری پیش از جلسه محاکمه اخذ می شود».


این گزارش در ادامه خواستار توقف مجازات اعدام در ایران شد و گفت «حکومت ایران وکلای مدافع محکومان به اعدام را مورد آزار و اذیت قرار می دهد و برخی از آنها مثل نسرین ستوده برنده جایزه ساخاروف در ۲۰۱۲ به دلیل فعالیت در حوزه وکالت زندانی هستند. فعالان مخالف اعدام عمدتا مورد سرکوب قرار می گیرند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای